2011 HONDA RIDGELINE RTL
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 5FPYK1F51BB004785 |
| Stock Number | 6T141B |
| Condition | USED |
| Year | 2011 |
| Make | Honda |
| Model | Ridgeline |
| Package | RTL |
| Mileage | 210,606 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | MAROON |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 250 @ 5700 rpm |
| Torque | 247 @ 4300 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 22.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4553 lbs |
| Length, Overall | 207.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.8 in |
| Height, Overall | 71.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- 4-wheel anti-lock braking system (ABS) w/electronic brake distribution (EBD)
- Brake assist
- Vehicle Stability Assist (VSA) w/traction control
- Side-impact door beams
- Daytime running lights
- Dual-stage, multiple-threshold front airbags
- Dual front side-impact airbags w/passenger-side occupant position detection system
- Front & rear side curtain airbags w/rollover sensor
- 3-point seat belts in all seating positions -inc: front automatic tensioning system, front adjustable seat belt anchors
- Child-proof rear door locks
- Lower anchors & tethers for children (LATCH)
- Tire pressure monitoring system
MECHANICAL (16)
- 3.5L SOHC MPFI 24-valve VTEC V6 engine
- Drive-by-wire throttle
- Direct ignition system
- 5-speed automatic transmission w/OD
- HD transmission cooler
- Locking rear differential
- 4-wheel drive
- HD radiator w/dual 160-watt fans
- HD front & rear tow hooks
- Closed-box frame w/unit-body construction
- Steel-reinforced composite bed -inc: lockable in-bed trunk, (8) HD tie-down cleats, (4) bed lights w/auto-off timer
- GVWR 6050lbs
- MacPherson strut front suspension
- Multi-link rear suspension w/trailing arms
- Front & rear stabilizer bars
- Pwr ventilated front/solid rear disc brakes
EXTERIOR (12)
- P245/60TR18 all-season tires
- Compact spare tire
- Pwr moonroof
- Multi-reflector halogen headlights w/auto-off
- Fog lights
- Body-colored heated folding pwr mirrors
- Heat-rejecting green-tinted glass
- Privacy glass
- Pwr sliding rear cabin window
- Variable intermittent windshield wipers w/auto-heated wiper zone
- Body-colored door handles
- Dual-action tailgate
ENTERTAINMENT (2)
- 160-watt AM/FM stereo w/6-disc in-dash CD changer -inc: (6) speakers, subwoofer, MP3/WMA playback, auxiliary input jack
- Hidden roof-mounted antenna
INTERIOR (29)
- Front leather heated bucket seats
- 10-way pwr driver seat -inc: pwr lumbar
- Active adjustable front head restraints
- 60/40 split fold rear seat -inc: lift-up feature, fold-down armrest, under seat storage
- Rear adjustable head restraints
- Front & rear carpet floor mats
- Adjustable steering column
- Leather-wrapped steering wheel
- Warning lights -inc: low-fuel, low-oil pressure, tailgate open, bed trunk open, pwr sliding rear cabin window open, passenger-side front & side air bags off
- Maintenance Minder system
- Pwr windows w/driver auto-up/down
- HomeLink universal garage door opener
- Cruise control
- Remote fuel filler door release
- Immobilizer theft-deterrent system
- Dual-zone automatic climate control w/air-filtration system
- Rear seat heater ducts
- Front passenger-side storage tray
- Cup holders -inc: (2) front, (4) rear
- Door pocket storage bins
- Dual illuminated vanity mirrors
- Sunglasses holder
- Front & rear grab handles
- Front door courtesy lights
- Map lights
- Ambient console lighting
- Seatback pockets
- 2nd row garment hooks
- Flat rear floor
| 3.5L SOHC MPFI 24-valve VTEC V6 engine | 5-speed automatic transmission w/OD |
| Locking rear differential | 4-wheel drive |
| HD front & rear tow hooks | Pwr ventilated front/solid rear disc brakes |
| P245/60TR18 all-season tires | Compact spare tire |
| Pwr moonroof | Multi-reflector halogen headlights w/auto-off |
| Fog lights | Body-colored heated folding pwr mirrors |
| Privacy glass | Variable intermittent windshield wipers w/auto-heated wiper zone |
| 160-watt AM/FM stereo w/6-disc in-dash CD changer -inc: (6) speakers | subwoofer |
| MP3/WMA playback | auxiliary input jack |
| Front leather heated bucket seats | 10-way pwr driver seat -inc: pwr lumbar |
| 60/40 split fold rear seat -inc: lift-up feature | fold-down armrest |
| under seat storage | Front & rear carpet floor mats |
| Adjustable steering column | Leather-wrapped steering wheel |
| Pwr windows w/driver auto-up/down | HomeLink universal garage door opener |
| Immobilizer theft-deterrent system | Dual-zone automatic climate control w/air-filtration system |
| Dual illuminated vanity mirrors | Map lights |
| 4-wheel anti-lock braking system (ABS) w/electronic brake distribution (EBD) | Brake assist |
| Vehicle Stability Assist (VSA) w/traction control | Daytime running lights |
| Dual-stage | multiple-threshold front airbags |
| Dual front side-impact airbags w/passenger-side occupant position detection system | Front & rear side curtain airbags w/rollover sensor |
| Child-proof rear door locks | Tire pressure monitoring system |
