2009 HUMMER H3 Alpha 4x4 4dr SUV
Popular Features
Vehicle Description
Introducing the powerful and rugged 2009 HUMMER H3 Alpha! This beast of a vehicle is built to conquer any terrain with its impressive off-road capabilities. With its commanding presence and iconic design, the H3 Alpha is sure to turn heads wherever you go.
Step inside the spacious and luxurious interior, and you`ll find yourself surrounded by premium materials and top-of-the-line features. The leather-trimmed seats provide ultimate comfort, while the Bose premium sound system delivers an immersive audio experience.
Under the hood, the H3 Alpha is equipped with a 5.3L V8 engine, delivering a whopping 300 horsepower and 320 lb-ft of torque. This powerhouse of an engine is paired with a 4-speed automatic transmission, providing smooth and efficient driving.
But don`t let its rugged exterior fool you, the H3 Alpha is also loaded with advanced safety features to ensure your peace of mind on the road. From the StabiliTrak stability control system to the 4-wheel disc brakes with ABS, this vehicle has got you covered.
Whether you`re navigating through rough terrain or cruising on the highway, the 2009 HUMMER H3 Alpha is the ultimate adventure vehicle. Don`t miss your chance to own this iconic and versatile SUV. Visit us today to take it for a test drive and experience the thrill for yourself!
Estimate Payments
| VIN | 5GTEN13L398121437 |
| Stock Number | 121437 |
| Condition | USED |
| Year | 2009 |
| Make | HUMMER |
| Model | H3 |
| Package | Alpha 4x4 4dr SUV |
| Mileage | 63,735 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 5.3L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 13 |
| MPG - Highway | 16 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Boulder Gray Metallic |
| Interior | Ebony |
| Engine | |
| Engine Type | 5.3L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5200 rpm |
| Torque | 320 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2442 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2442 lbs |
| Length, Overall w/rear bumper | 187.5 in |
| Width, Max w/o mirrors | 85.0 in |
| Height, Overall | 73.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- StabiliTrak, Stability Control System with Traction Control and hill start assist feature
- Steering column, Tilt-Wheel, adjustable with brake/transmission shift interlock
- Air bags, frontal, driver and right-front passenger with Passenger Sensing System (Always use safety belts and the correct child restraints for your child's age and size. Even in vehicles equipped with air bags and the Passenger Sensing System, children are safer when properly secured in a rear seat. Never place a rear-facing infant restraint in the front seat of any vehicle equipped with an active frontal air bag. See the vehicle's Owner's Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- Air bags, head curtain side-impact, front and rear outboard seating positions with rollover sensor (Head curtain side air bags are designed to help reduce the risk of head and neck injuries to front and rear seat occupants on the near side of certain side-impact collisions. Always use safety belts and the correct child restraints for your childs age and size, even in vehicles equipped with air bags. Children are safer when properly secured in a rear seat. See the vehicles Owners Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- Daytime Running Lamps
- Tire Pressure Monitor (Does not monitor spare.)
- Horn, single-note
PACKAGE (3)
- Suspension Package, Handling/Trailering, heavy-duty
- H3 Alpha includes (LH8) 5.3L V8 MFI engine, (GT5) 4.10 rear axle ratio, (KG3) 145 amp alternator, Alpha exterior badge, Alpha horn pad and Alpha embroidered front seat headrests
- Chrome Appearance Package includes exterior door handles on black cups and mirror caps
MECHANICAL (12)
- Engine, 5.3L V8 MFI (300 hp [223.7 kW] @ 5200 rpm, 320 lb-ft of torque [432 Nm] @ 4000 rpm)
- Rear axle, 4.10 ratio
- Transfer case, 2.64:1 2-speed, button-actuated full-time 4WD
- Battery, heavy-duty 590 cold-cranking amps, maintenance-free with rundown protection
- Alternator, 145 amps
- Recovery hooks, 2 front and 1 rear
- Skid Plate Package includes skid plates for front and steering/suspension, transfer case and fuel tank
- GVWR, 6001 lbs. (2722 kg)
- Suspension, front, independent, heavy-duty with torsion bar
- Suspension, rear semi-floating axle with 2-stage multi-leaf springs
- Steering, power, rack-and-pinion
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with a unique calibration for 4Lo
EXTERIOR (12)
- Tire, full-size spare, rear swing-gate mounted
- Luggage rack side rails, roof-mounted
- Bumpers, front and rear steel (not jackable)
- Grille, chrome 7-slot
- Headlamps, dual composite halogen with automatic exterior lamp control
- Fog lamps, front, halogen
- Mirrors, outside power-adjustable, manual-folding
- Glass, Solar-Ray deep-tinted (all windows except light-tinted glass on windshield, driver- and front passenger-side glass)
- Wipers, front intermittent, variable, wiper/washer
- Wiper, rear wiper/washer
- License plate provision, front includes bolts
- Body, driver-side-hinged swing gate with fixed glass
ENTERTAINMENT (1)
- Bluetooth for phone personal cell phone connectivity to vehicle audio system and HMI (Human Machine Interface) (Requires (UE1) OnStar.)
INTERIOR (18)
- Seats, rear 60/40 split-folding
- Console, floor includes removable tray
- Floor covering, carpet
- Floor mat, carpeted cargo area, oversized
- Windows, power with driver Express-Down
- Retained accessory power
- Cruise control, electronic with set and resume speed
- Theft-deterrent system, vehicle, PASSlock II
- Air conditioning, single-zone manual
- Defogger, rear-window
- Glovebox, passenger-side
- Owners publication (Retail orders only)
- Cup holders, 2 front and 1 rear
- Power outlets, 3 auxiliary with covers, 12-volt, includes 2 front and 1 in the rear cargo area
- Mirror, inside rearview auto-dimming with 8-point compass and outside temperature display
- Assist handles, 5 total 1 A-pillar mounted for front passenger, 2 B-pillar and 2 overhead-mounted for outboard rear seats
- Lighting, interior with front and interior dome, reading, cargo, instrument panel courtesy, door switches and illuminated entry
- Cargo cover, fabric
| 4wd Selector - Electronic Hi-Lo | 4wd Type - Full Time |
| Abs - 4-Wheel | Airbag Deactivation - Occupant Sensing Passenger |
| Alternator - 145 Amps | Antenna Type - Mast |
| Anti-Theft System - Alarm | Anti-Theft System - Vehicle Immobilizer |
| Axle Ratio - 4.10 | Battery - Maintenance-Free |
| Battery Rating - 590 Cca | Cargo Area Floor Mat |
| Cargo Cover | Center Console - Front Console With Storage |
| Child Safety Door Locks | Child Seat Anchors |
| Compass | Cruise Control |
| Cupholders - Front | Cupholders - Rear |
| Daytime Running Lights | Door Handle Color - Chrome |
| Driver Seat - Heated | Driver Seat Power Adjustments - 8 |
| Driver Seat Power Adjustments - Height | Driver Seat Power Adjustments - Lumbar |
| Electronic Brakeforce Distribution | Exterior Entry Lights - Approach Lamps |
| External Temperature Display | Floor Mat Material - Carpet |
| Floor Material - Carpet | Floor Mats - Front |
| Floor Mats - Rear | Front Air Conditioning |
| Front Air Conditioning Zones - Single | Front Airbags - Dual |
| Front Brake Diameter - 12.4 | Front Brake Type - Ventilated Disc |
| Front Brake Width - 1.1 | Front Fog Lights |
| Front Headrests - 2 | Front Headrests - Adjustable |
| Front Seat Type - Bucket | Front Shock Type - Monotube |
| Front Spring Type - Torsion Bars | Front Stabilizer Bar |
| Front Suspension Classification - Independent | Front Suspension Type - Short And Long Arm |
| Front Wipers - Variable Intermittent | Gauge - Tachometer |
| Grille Color - Chrome | Hands-Free Phone Call Integration - Voice Operated |
| Headlights - Auto Off | Headlights - Auto On |
| Hill Holder Control | In-Dash Cd - 6 Disc |
| Liftgate Window - Fixed | Mirror Color - Chrome |
| Multi-Function Remote - Keyless Entry | Multi-Function Remote - Panic Alarm |
| One-Touch Windows - 1 | Passenger Seat - Heated |
| Passenger Seat Power Adjustments - 8 | Passenger Seat Power Adjustments - Height |
| Passenger Seat Power Adjustments - Lumbar | Phone Antenna |
| Power Door Locks | Power Outlet(S) - 12v Cargo Area |
| Power Outlet(S) - 12v Front | Power Steering |
| Power Windows | Premium Brand - Monsoon |
| Radio - Am/Fm | Reading Lights - Front |
| Rear Brake Diameter - 12.3 | Rear Brake Type - Disc |
| Rear Brake Width - 0.47 | Rear Headrests - 2 |
| Rear Headrests - Integrated | Rear Privacy Glass |
| Rear Seat Folding - Split | Rear Seat Type - 60-40 Split Bench |
| Rear Seatbelts - Center 3-Point | Rear Shock Type - Monotube |
| Rear Spring Type - Leaf | Rear Stabilizer Bar |
| Rear Suspension Classification - Solid Live Axle | Rear Suspension Type - Multi-Leaf |
| Rear Trunk/Liftgate - Side-Hinged | Rear Wiper - With Washer |
| Rearview Mirror - Auto-Dimming | Roof Rack Crossbars - Black |
| Satellite Communications - Onstar | Satellite Radio - Siriusxm |
| Seatbelt Pretensioners - Front | Shift Knob Trim - Leather |
| Side Curtain Airbags - Front | Side Curtain Airbags - Rear |
| Side Mirror Adjustments - Manual Folding | Side Mirror Adjustments - Power |
| Skid Plate(S) | Spare Tire Mount Location - Outside |
| Spare Tire Size - Full-Size Matching | Spare Wheel Type - Polished Aluminum Alloy |
| Speed Sensitive Volume Control | Stability Control |
| Steering Wheel - Tilt | Steering Wheel Trim - Leather |
| Storage - Cargo Tie-Down Anchors And Hooks | Storage - Door Pockets |
| Storage - Front Seatback | Subwoofer - 1 |
| Tire Pressure Monitoring System | Tire Type - All Terrain |
| Total Speakers - 7 | Tow Hooks - Front |
| Tow Hooks - Rear | Traction Control |
| Universal Remote Transmitter | Upholstery - Leather |
| Vanity Mirrors - Dual Illuminating | Warnings And Reminders - Low Fuel Level |
| Warnings And Reminders - Maintenance Due | Wheels - Chrome Aluminum Alloy |
| Window Defogger - Rear | Wireless Data Link - Bluetooth |
