2020 Jaguar XE S Turbo AWD
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. Only AirBag Deployed Is Drivers Wheel. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Loaded Up XE S with Cold Weather Package, Convenience Package, Heated and Cooled Front Leather Seats, Heated Steering Wheel, Memory Seat, Navigation, Meridian Premium Audio, BackUp Camera, BackUp Assist, BLIS, Lane Departure Warning, Panoramic Sunroof, Remote Start and 18" Polished Wheels. All Wheel Drive. Clean! Sharp!! Nice Fix!!! $50,665 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | SAJAJ4FX3LCP64264 |
| Stock Number | 26050546 |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Jaguar |
| Model | XE |
| Package | S Turbo AWD |
| Mileage | 73,662 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 24 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Eiger Grey Metallic |
| Interior | Ebony Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 247 @ 5500 rpm |
| Torque | 269 @ 1300 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3550 lbs |
| Length, Overall | 184.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.4 in |
| Height, Overall | 56.1 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Emergency Braking
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Power Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point and Pretensioners
MECHANICAL (14)
- Engine: 2.0L I4 Turbocharged P250
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Full-Time All-Wheel
- 3.42 Axle Ratio
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 16.6 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Polished Tailpipe Finisher
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (17)
- Aluminum Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st Row Sunroof w/Power Sunshade
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Chrome Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille w/Chrome Surround
- Trunk Rear Cargo Access
- Rear Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Auto-Leveling Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (4)
- 6 Speakers
- Automatic Equalizer
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (38)
- Front Bucket Seats -inc: 12-way electric front seats (including 4-way electric lumbar adjustment) and 2-way manual headrests
- 8-Way Driver Seat
- 8-Way Passenger Seat
- 40-20-40 Folding Bench Front Facing Rear Seat
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Front Cigar Lighter(s)
- Ashtray
- Valet Function
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Locking Glove Box
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert, Piano Black Door Panel Insert, Piano Black Console Insert, Metal-Look Interior Accents and LuxTec Leatherette Upholstered Dashboard
- Full Cloth Headliner
- Leather Door Trim Insert
- Leather Gear Shifter Material
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Space Lights
- InControl Protect Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Leatherette Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| All Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Rear Backup Sensors | Sunroof |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,395 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
