2021 JEEP GLADIATOR OVERLAND
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1C6HJTFG5ML602510 |
| Stock Number | TTT6256A |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Jeep |
| Model | Gladiator |
| Package | OVERLAND |
| Mileage | 103,126 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | BLUE |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 285 @ 6400 rpm |
| Torque | 260 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 22.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5041 lbs |
| Curb Weight - Front | 2502 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2218 lbs |
| Length, Overall | 218 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.8 in |
| Height, Overall | 73.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (25)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT UPG I w/ESS
- 3.73 Rear Axle Ratio
- Normal Duty Plus Suspension
- GVWR: 5,800 lbs
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Manual Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 220 Amp Alternator
- 400W Inverter
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 3 Skid Plates
- 1140# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electro-Hydraulic Power Assist Steering
- 22 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Leading Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (15)
- Wheels: 18" x 7.5" Granite Crystal Aluminum
- Tires: 255/70R18 BSW All Season
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Black Wheel Well Trim and Body-Colored Fender Flares
- Black Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Removable Rear Window
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Body-Colored Grille w/Chrome Accents
- Tailgate Rear Cargo Access
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Aux Audio Input Jack, Steering Wheel Controls, Voice Activation, Radio Data System and External Memory Control
- 8 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (35)
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold Forward Seatback Premium Cloth Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Illuminated Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Console Ducts
- Locking Glove Box
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Urethane Gear Shifter Material
- Premium Door Trim Panel
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Locking Storage, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- 110 mph Vehicle Max Speed Calibration
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Air Filtration
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Air Conditioning |
| Anti Theft System | AM/FM Radio |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Gas |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Power Mirrors |
| Vanity Mirrors | Rollover Protection System |
| Running Boards | Manual Adjustable Lumbar Support |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Tire Pressure Monitoring System |
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Trip Computer |
| Universal Garage Door Opener | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
