2021 JEEP GLADIATOR Willys 4X4
Popular Features
Vehicle Description
EXCELLENT LOCAL TRADE! 2021 JEEP GLADIATOR WILLYS EDITION, CREW CAB SHORT BOX WITH A WILD TOP TOPPER! 3.6L 6 CYL GAS ENGINE WITH AUTOMATIC TRANSMISSION AND 4-WHEEL DRIVE, POWER LOCKS, POWER WINDOWS, HEATED SIDEVIEW MIRRORS, DURABLE CLOTH INTERIOR WITH HEATED FRONT SEATS, HEATED STEERING WHEEL, CRUISE CONTROL, AUTOMATIC START/STOP TECHNOLOGY, ALLOY WHEELS, ALL-WEATHER MATS, DROP IN BEDLINER WITH A ROUGH COUNTRY RUBBER BED MAT, AFTERMARKET FIXED RUNNING BOARDS, TOW PACKAGE, BACKUP CAMERA, REMOTE START AND MORE! VERY WELL MAINTAINED ! CALL(605)642-1900 TODAY OR STOP IN FOR A TEST DRIVE!
Estimate Payments
| VIN | 1C6HJTAG2ML607106 |
| Stock Number | 18090 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Jeep |
| Model | Gladiator |
| Package | Willys 4X4 |
| Mileage | 111,905 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Black Clearcoat |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 285 @ 6400 rpm |
| Torque | 260 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 22.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4691 lbs |
| Curb Weight - Front | 2465 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2186 lbs |
| Length, Overall | 218 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.8 in |
| Height, Overall | 73.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (22)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT UPG I w/ESS
- 3.73 Rear Axle Ratio
- Normal Duty Suspension
- GVWR: 5,800 lbs
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Manual Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Anti-Spin Differential Rear Axle
- Engine Oil Cooler
- 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 180 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1700# Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electro-Hydraulic Power Assist Steering
- 22 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Leading Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
EXTERIOR (12)
- Wheels: 17" x 7.5" Black Aluminum w/Gray Pad
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Removable Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tint Sunscreen Windows
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (4)
- 8 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (30)
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold Forward Seatback Cloth Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Illuminated Front Cupholder
- Illuminated Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Console Ducts
- Locking Glove Box
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Metal-Look Console Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Vanity w/Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Locking Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- 110 mph Vehicle Max Speed Calibration
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Sentry Key Immobilizer
- Air Filtration
| Full Size Spare Tire | 4-Wheel Disc Brakes |
| Fog Lights | Trailer Hitch - Receiver |
| Wheels - Alloy | Wheels - Aluminum |
| Front Bucket Seats | Rear Bench Seat |
| AM/FM Radio | Air Conditioning |
| Cloth Seats | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Power Locks |
| Power Mirrors | Power Windows |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Heated Mirrors | Heated Seats |
| Heated Steering Wheel | Satellite Radio |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Running Boards | Tachometer |
| Trip Odometer | Tow Hooks |
| Floor Mats | Fold Down Rear Seat |
| Rear Bench Seat | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Steer Wheel Cruise Cntrl | Bedliner - Drop-In |
| Sliding Rear Window | Topper |
| Remote Start | Four Wheel Drive |
| Power Steering | Tow Package |
| V6 Cyl. Engine | Ext Service Contract Avl |
| Financing Available |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $5,199 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
