2017 JEEP GRAND CHEROKEE Laredo 4WD W- REMOTE START
Popular Features
Vehicle Description
2017 Jeep Grand Cherokee Laredo 4D Sport Utility
low miles, only 65055 miles, ***CLEAN CARFAX***, **LOCAL TRADE IN**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, Grand Cherokee Laredo, 4D Sport Utility, 3.6L V6 24V VVT, 4WD, Granite Crystal Metallic Clearcoat, Black w/Cloth Low Back Bucket Seats, 17" x 8.0" Aluminum Wheels, 4-Wheel Disc Brakes, 6 Speakers, ABS brakes, Air Conditioning, Automatic temperature control, Brake assist, Bright Side Roof Rails, Compass, Electronic Stability Control, Four wheel independent suspension, Front Bucket Seats, Front dual zone A/C, Front fog lights, Fully automatic headlights, Heated door mirrors, Normal Duty Suspension, Outside temperature display, Panic alarm, ParkView Rear Back-Up Camera, Power 4-Way Driver Lumbar Adjust, Power 8-Way Driver/Manual Passenger Seat, Power door mirrors, Quick Order Package 23E, Radio: Uconnect 3 w/5" Display, Rear window wiper, Remote keyless entry, Speed control, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, Traction control.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1C4RJFAG1HC901116 |
| Stock Number | 99493A |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Jeep |
| Model | Grand Cherokee |
| Package | Laredo 4WD W- REMOTE START |
| Mileage | 65,055 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Granite Crystal Metallic Clearcoat |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 293 @ 6400 rpm |
| Torque | 260 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 24.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4677 lbs |
| Length, Overall | 189.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 76.5 in |
| Height, Overall | 69.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- ParkSense Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT UPG I w/ESS
- 3.45 Rear Axle Ratio
- Normal Duty Suspension
- GVWR: 6,500 lbs
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Engine Oil Cooler
- 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1320# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 24.6 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (21)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Step Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Chrome Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Rocker Panel Extensions and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Body-Colored Grille w/Chrome Accents
- Liftgate Rear Cargo Access
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Fully Automatic Aero-Composite Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (6)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Aux Audio Input Jack, Steering Wheel Controls, Radio Data System and External Memory Control
- Graphic Equalizer
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (39)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline, Fore/Aft Movement and Fold Flat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Cloth Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 3 12V DC Power Outlets
- Compass
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Remote Releases -Inc: Power Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning w/Front Infrared
- HVAC -inc: Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Features -inc: Cargo Tray/Organizer
- Cargo Space Lights
- Tracker System
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Display
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Sentry Key Engine Immobilizer
- Air Filtration
| Quick Order Package 23E | 3.45 Rear Axle Ratio |
| 17 x 8.0 Aluminum Wheels | Cloth Low-Back Bucket Seats |
| Normal Duty Suspension | Radio: Uconnect 3 w/5 Display |
| Power 8-Way Driver/Manual Passenger Seat | Power 4-Way Driver Lumbar Adjust |
| Bright Side Roof Rails | 4-Wheel Disc Brakes |
| Front Center Armrest w/Storage | Compass |
| Speed-Sensitive Wipers | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Split folding rear seat | Speed control |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear seat center armrest |
| Rear reading lights | Rear anti-roll bar |
| Radio data system | Power windows |
| Power steering | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Low tire pressure warning |
| Knee airbag | Illuminated entry |
| Heated door mirrors | Fully automatic headlights |
| Front reading lights | Front fog lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| Bumpers: body-color | Brake assist |
| Automatic temperature control | Anti-whiplash front head restraints |
| Aluminum Wheels | AM/FM radio |
| ABS brakes | Tachometer |
| Spoiler | ParkView Rear Back-Up Camera |
| Leather Shift Knob | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
| 6 Speakers |
