2022 JEEP GRAND CHEROKEE Summit Reserve 4WD W- HEATED-COOLED REAR SEATS & PANO ROOF
Popular Features
Vehicle Description
2022 Jeep Grand Cherokee Summit Reserve 4xe 4D Sport Utility
**ONE OWNER**, ***CLEAN CARFAX***, **NAVIGATION**, **LEATHER**, **MOONROOF**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **POWER LIFTGATE**, **ADAPTIVE CRUISE CONTROL**, **HEATED/COOLED SEATS**, **HEATED SEATS & STEERING WHEEL**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, **HEATED/COOLED REAR SEATS**, Grand Cherokee Summit Reserve 4xe, 4D Sport Utility, 2.0L I4 DOHC, 8-Speed Automatic, 4WD, Bright White Clearcoat, Global Black Leather, 19 Speaker High Performance Audio, 2nd-Row Manual Window Shades, 4-Wheel Disc Brakes, 950 Watt Amplifier, ABS brakes, Active Cruise Control, Active Noise Control System, Adaptive suspension, Air Conditioning, Auto High-beam Headlights, Auto-leveling suspension, Automatic temperature control, Brake assist, Compass, Deluxe Headliner, Electronic Stability Control, Four wheel independent suspension, Front dual zone A/C, Front fog lights, Front Passenger Interactive Display, Fully automatic headlights, Garage door transmitter, Heated door mirrors, Heated front seats, Heated rear seats, Heated steering wheel, Heavy Duty Suspension, Luxury Tech Group V, Memory seat, Navigation System, Outside temperature display, Palermo Leather Door Trim, Palermo Leather Seats, Panic alarm, Power driver seat, Power Liftgate, Power moonroof, Power passenger seat, Quick Order Package 27U Summit Reserve 4xe, Radio: Uconnect 5 Nav w/10.1`` Display, Rain sensing wipers, Rear air conditioning, Rear dual zone A/C, Remote keyless entry, Security system, Split folding rear seat, Steering wheel memory, Steering wheel mounted audio controls, Summit Reserve, Traction control, Two Tone Paint Group, Ventilated front seats, Ventilated Rear Seats, Wheels: 21`` x 9`` Machined Face/Painted Aluminum, Wireless Charging Pad.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1C4RJYE64N8748520 |
| Stock Number | 100859 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Jeep |
| Model | Grand Cherokee 4xe |
| Package | Summit Reserve 4WD W- HEATED-COOLED REAR SEATS & PANO ROOF |
| Mileage | 27,960 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Hybrid |
| Fuel | Hybrid |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Bright White Clearcoat |
| Interior | Global Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Hybrid |
| Horsepower | 375 @ 5250 rpm |
| Torque | 470 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | HYBRID |
| Capacity | 19.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5558 lbs |
| Length, Overall | 193.5 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.5 in |
| Height, Overall | 70.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Active Driving Assist System
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot Detection Blind Spot
- Full Autonomous Parking Assist Front And Rear Parking Sensors
- Aerial View Camera System
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Front Camera w/Washer
- Surround View w/Trailer Hitch Zoom Back-Up Camera w/Washer
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (24)
- Engine: 2.0L I4 DOHC DI Turbo PHEV
- 3.70 Rear Axle Ratio
- Heavy Duty Suspension
- GVWR: 6,900 lbs
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 700CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Hybrid Electric Motor
- Class IV Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1151# Maximum Payload
- Front And Rear Auto-Leveling Suspension
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Automatic w/Driver Control Height Adjustable Automatic w/Driver Control Ride Control Adaptive Suspension
- Electric Power-Assist Steering
- 19 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Regenerative 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Electro-Mechanical Limited Slip Differential
- Lithium Ion (li-Ion) Traction Battery w/7.2 kW Onboard Charger, 2 Hrs Charge Time @ 220/240V and 17.3 kWh Capacity
EXTERIOR (24)
- Tires: 275/45R21XL All-Season
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st And 2nd Row Sunroof w/Power Sunshade
- Body-Colored Rear Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Body-Colored Door Handles
- Chrome Side Windows Trim and Chrome Rear Window Trim
- Chrome Bodyside Insert, Body-Colored Bodyside Cladding and Body-Colored Fender Flares
- Black Power w/Tilt Down Heated Side Mirrors w/Driver Auto Dimming, Power Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Front License Plate Bracket
- Metal-Look Grille
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Cornering Lights
- Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Auto-Leveling Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (9)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Aux Audio Input Jack, Steering Wheel Controls, Voice Activation, Radio Data System and Uconnect External Memory Control
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 19 Speakers
- 19 Speaker High Performance Audio
- Active Noise Control System
- Turn-By-Turn Navigation Directions
- Real-Time Traffic Display
- 3 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (42)
- Driver And Passenger Heated And Ventilated Front Seats
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- 4G LTE Wi-Fi Hot Spot Mobile Hotspot Internet Access
- Heated Leather/Genuine Wood Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control w/Stop & Go
- HVAC -inc: Headliner/Pillar Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Chrome Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Aluminum/Genuine Wood Instrument Panel Insert, Aluminum/Genuine Wood Door Panel Insert, Piano Black Console Insert, Chrome/Metal-Look Interior Accents and Leather Upholstered Dashboard
- Full
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering Berber -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim, Carpet And Rubber Mat
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Smart Device Integration
- Front Passenger Interactive Display
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Air Filtration
| Navigation System | Luxury Tech Group V |
| Quick Order Package 27U Summit Reserve 4xe | Two Tone Paint Group |
| 10 SPEAKER AUDIO | 19 Speaker High Performance Audio |
| 950 Watt Amplifier | Active Noise Control System |
| AM/FM radio: SiriusXM with 360L | Audio memory |
| Radio data system | Radio: Uconnect 5 Nav w/10.1 Display |
| Air Conditioning | Automatic temperature control |
| Front dual zone A/C | Rear air conditioning |
| Rear dual zone A/C | Rear window defroster |
| Memory seat | Power driver seat |
| Power steering | Power windows |
| Remote keyless entry | Steering wheel memory |
| Steering wheel mounted audio controls | Adaptive suspension |
| Auto-leveling suspension | Four wheel independent suspension |
| Heavy Duty Suspension | Traction control |
| 4-Wheel Disc Brakes | ABS brakes |
| Anti-whiplash front head restraints | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Front anti-roll bar |
| Knee airbag | Low tire pressure warning |
| Occupant sensing airbag | Overhead airbag |
| Rear anti-roll bar | Power moonroof |
| Power Liftgate | Brake assist |
| Electronic Stability Control | Auto High-beam Headlights |
| Delay-off headlights | Front fog lights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Security system | Active Cruise Control |
| Speed control | Auto-dimming door mirrors |
| Bumpers: body-color | Heated door mirrors |
| Power door mirrors | Roof rack: rails only |
| Spoiler | Summit Reserve Badge |
| Turn signal indicator mirrors | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Compass | Deluxe Headliner |
| Driver door bin | Driver vanity mirror |
| Front Passenger Interactive Display | Front reading lights |
| Garage door transmitter | Genuine wood dashboard insert |
| Genuine wood door panel insert | Heated steering wheel |
| Illuminated entry | Leather steering wheel |
| Nappa Leather Seats | Outside temperature display |
| Overhead console | Palermo Leather Door Trim |
| Palermo Leather Seats | Passenger vanity mirror |
| Rear reading lights | Rear seat center armrest |
| Summit Reserve | Tachometer |
| Telescoping steering wheel | Tilt steering wheel |
| Trip computer | Voltmeter |
| Wireless Charging Pad | Front Bucket Seats |
| Heated front seats | Heated rear seats |
| Power passenger seat | Split folding rear seat |
| Ventilated front seats | Ventilated Rear Seats |
| Front Center Armrest w/Storage | Passenger door bin |
| Aluminum Wheels | Wheels: 20 x 8.5 Fully Painted Aluminum Silver |
| Wheels: 21 x 9 Machined Face/Painted Aluminum | 2nd-Row Manual Window Shades |
| Rain sensing wipers | Rear window wiper |
| Speed-Sensitive Wipers | Variably intermittent wipers |
| 3.70 Rear Axle Ratio | **ONE OWNER** |
| ***CLEAN CARFAX*** | **NAVIGATION** |
| **LEATHER** | **MOONROOF** |
| BLUETOOTH | ALL BOOKS AND KEYS |
| **REMOTE START** | **Back-Up Camera** |
| **POWER LIFTGATE** | **ADAPTIVE CRUISE CONTROL** |
| **HEATED/COOLED SEATS** | **HEATED SEATS & STEERING WHEEL** |
| **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO** | **HEATED/COOLED REAR SEATS** |
