2025 JEEP GRAND CHEROKEE Limited
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1C4RJHBG6S8628999 |
| Stock Number | 6W52B |
| Condition | USED |
| Year | 2025 |
| Make | Jeep |
| Model | Grand Cherokee |
| Package | Limited |
| Mileage | 12,221 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 26 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | WHITE |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 293 @ 6400 rpm |
| Torque | 257 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4413 lbs |
| Length, Overall | 193.5 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.5 in |
| Height, Overall | 70.8 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot Detection Blind Spot
- Full Speed Forward Collision Warning Plus
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (21)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT UPG I w/ESS
- Normal Duty Suspension
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- 3.45 Axle Ratio
- Engine Oil Cooler
- 700CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 180 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 6050# Gvwr 1260# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Multi-Link Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (21)
- Tires: 265/60R18 BSW A/S LRR
- Aluminum Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Black Bodyside Cladding and Black Fender Flares
- Chrome Side Windows Trim and Chrome Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Chrome Grille
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Auto High-Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Active Noise Control System
- 2 LCD Monitors In The Front
- Connected Travel & Traffic Services Real-Time Traffic Display
INTERIOR (44)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Heated Manual Reclining Fold Forward Seatback Leatherette Rear Seat
- 4G LTE Wi-Fi Hot Spot Mobile Hotspot Internet Access
- Heated Leatherette Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control w/Stop & Go
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Headliner/Pillar Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Chrome Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Jeep Connect Tracker System
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Air Filtration
| Engine: 3.6L V6 24V VVT UPG I w/ESS | Automatic Full-Time Four-Wheel Drive |
| Electric Power-Assist Steering | 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS |
| Front And Rear Vented Discs | Brake Assist |
| Hill Hold Control and Electric Parking Brake | Brake Actuated Limited Slip Differential |
| Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo | Black Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator |
| Fixed Rear Window w/Wiper | Heated Wiper Park and Defroster |
| Deep Tinted Glass | Lip Spoiler |
| Power Liftgate Rear Cargo Access | Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Auto High-Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off |
| Front Fog Lamps | Headlights-Automatic Highbeams |
| 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Heated Manual Reclining Fold Forward Seatback Leatherette Rear Seat | 4G LTE Wi-Fi Hot Spot Mobile Hotspot Internet Access |
| Heated Leatherette Steering Wheel | Garage Door Transmitter |
| Cruise Control w/Steering Wheel Controls | Adaptive Cruise Control w/Stop & Go |
| Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning | Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert |
| Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert | Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents |
| Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination | Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats |
| Perimeter Alarm | Sentry Key Immobilizer |
| Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags | Blind Spot Detection Blind Spot |
| Tire Specific Low Tire Pressure Warning | Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags |
| Curtain 1st And 2nd Row Airbags | Airbag Occupancy Sensor |
| Driver And Passenger Knee Airbag | Rear Child Safety Locks |
