2017 LAND ROVER RANGE ROVER Supercharged V8 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Rear Gate Looks Ok. Sporty Range Rover Loaded Up with Vision Assist Package, Drive Pro Package, Heated and Cooled Front Leather Seats, Heated Rear Seats, Memory Seat, Heated Steering Wheel, BackUp Camera, BackUp Assist, Surround Camera System, Head Up Display, Meridian Premium Audio, Navigation, BLIS, Lane Keep Assist, Driver Monitor Alert, Hands Free Liftgate, Panoramic Sunroof, Air Ride Suspension and 21" Wheels. Powerful 5.0L Supercharged V8 with 510 Horsepower and 461 LB-FT. of Torque!! Four Wheel Drive. Super Clean! Very Nice Fix! Sharp! $113,440 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | SALGS2FEXHA357398 |
| Stock Number | 26030289 |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Land Rover |
| Model | Range Rover |
| Package | Supercharged V8 4X4 |
| Mileage | 91,661 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Fuji White |
| Interior | Ivory Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5132 lbs |
| Length, Overall | 196.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.1 in |
| Height, Overall | 72.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Power Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (19)
- Engine: 5.0L V8 Supercharged -inc: intelligent stop/start
- Transmission: 8-Speed Automatic -inc: steering wheel mounted paddle shift and 2-speed electronically controlled transfer case
- TBD Axle Ratio
- GVWR: 6,945 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Full-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 90-Amp/Hr 800CCA Maintenance-Free Battery
- 150 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1 Skid Plate
- Front And Rear Auto-Leveling Suspension
- Automatic w/Driver Control Height Adjustable Automatic w/Driver Control Ride Control Adaptive Suspension
- Front And Rear Active Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 27.7 Gal. Fuel Tank
- Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
EXTERIOR (19)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st And 2nd Row Sunroof w/Power Sunshade
- Metal-Look Bodyside Insert and Body-Colored Bodyside Cladding
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power w/Tilt Down Heated Auto Dimming Side Mirrors w/Power Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Front Windshield -inc: Electrically Heated Glass and Sun Visor Strip
- Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Silver Grille
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Front And Rear Fog Lamps
- Soft Close Doors
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (7)
- 13 Speakers
- Automatic Equalizer
- Audio Theft Deterrent
- Digital Signal Processor
- Window Grid And Roof Mount Diversity Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (42)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Voice Recorder
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Interior Lock Disable
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- HomeLink Garage Door Transmitter
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Residual Heat Recirculation, Headliner/Pillar Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Leather Door Trim Insert
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console and 4 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Folding Cargo Cover
- Cargo Net
- Cargo Space Lights
- Integrated Navigation System w/Voice Activation
- InControl Secure Tracker System
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Manual w/Tilt Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | Satellite Radio |
| Premium Audio System | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V8 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Cooled Driver Seat | Heated Rear Seats |
| Navigation System | Rear Backup Sensors |
| Sunroof | Leather Seats |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,790 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
