2022 LINCOLN CORSAIR EcoBoost AWD
Popular Features
Vehicle Description
Lot Drives. Windshield Ok. Popular Corsair with Convenience Package, Elements Package, Heated and Cooled Front Leather Seats, Heated Rear Seats, Memory Seat, Heated Steering Wheel, BackUp Camera, BackUp Assist, Navigation, MyLincoln Touch, Sync 3, BLIS, Lane Keep Assist, Pre Collision Assist, Cross Traffic Alert, Hands Free Liftgate, Remote Start and 18" Wheels. All Wheel Drive. Low, Low Miles! Nice Fix!! Super Clean! $43,200 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 5LMCJ1D99NUL31113 |
| Stock Number | 26040470 |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Lincoln |
| Model | Corsair |
| Package | EcoBoost AWD |
| Mileage | 22,357 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 21 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Infinite Black Metallic Clearcoat |
| Interior | Ebony Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 250 @ 5500 rpm |
| Torque | 280 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3843 lbs |
| Length, Overall | 180.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.3 in |
| Height, Overall | 64.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 4,850 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Lincoln Co-Pilot360 - Blind Spot Information System (BLIS) Blind Spot
- Lincoln Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (18)
- Engine: Turbocharged 2.0L I-4 -inc: auto start-stop technology
- 3.81 Axle Ratio
- GVWR: TBD
- 50-State Emission System -inc: Standard equipment in all states
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 16.2 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (17)
- Tire Mobility Kit
- Body-Colored Front Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Chrome Bodyside Insert, Gray Bodyside Cladding and Gray Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Power Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Chrome Grille
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Auto High-Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (7)
- 10 Speakers
- Regular Amplifier
- Digital Signal Processor
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (38)
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Lincoln Connect Mobile Hotspot Internet Access
- Lincoln Dura-Touch Leatherette Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Leatherette/Aluminum Instrument Panel Insert, Chrome Door Panel Insert, Aluminum Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Features -inc: Tire Mobility Kit
- Cargo Space Lights
- Lincoln Way Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Rear Backup Sensors |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,795 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
