2016 MAZDA CX-3 Grand Touring AWD
Popular Features
Vehicle Description
$0 DOWN $299 PER MONTH. CALL NOW 1-605-705-4415. WAC
Estimate Payments
| VIN | JM1DKBD70G0112077 |
| Stock Number | T112077 |
| Condition | USED |
| Year | 2016 |
| Make | Mazda |
| Model | CX-3 |
| Package | Grand Touring AWD |
| Mileage | 76,678 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 27 |
| MPG - Highway | 32 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Soul Red Metallic |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 146 @ 6000 rpm |
| Torque | 146 @ 2800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 11.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 2952 lbs |
| Length, Overall | 168.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 69.6 in |
| Height, Overall | 60.9 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot
- Rear Collision Warning
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (17)
- Engine: 2.0L SKYACTIV-G DOHC 16-Valve 4-Cylinder
- Transmission: 6-Speed SKYACTIV Automatic -inc: manual shift mode and sport mode
- 4.325 Axle Ratio
- GVWR: 3,990 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Automatic Full-Time All-Wheel
- 60-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 100 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- 11.9 Gal. Fuel Tank
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Torsion Beam Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (18)
- Tires: P215/50R18 AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Express Open Sliding And Tilting Glass 1st Row Sunroof w/Sunshade
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Light Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Chrome Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- Front Fog Lamps
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (11)
- Integrated Roof Antenna
- 7 Speakers
- Regular Amplifier
- Digital Signal Processor
- Aha Internet Radio
- Pandora Internet Radio
- Radio Broadcast Data System Program Information
- Stitcher Internet Radio
- Infotainment System Voice Command
- 1 LCD Monitor In The Front
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (41)
- Heated Front Bucket Seats -inc: 6-way manual driver seat and 4-way manual front passenger seat
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Selective Service Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Automatic Air Conditioning
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Leatherette Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Simulated Suede Door Trim Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Rigid Cargo Cover
- Cargo Space Lights
- SMS Text Msg Audio Delivery & Reply
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Head-Up Display
- Redundant Digital Speedometer
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Seats w/Leatherette Back Material
- Front Center Armrest w/Storage
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| 4-Wheel Disc Brakes | Fog Lights |
| Luggage Rack | Rear Defrost |
| Rear Spoiler | Sunroof |
| Wheels - Aluminum | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | BOSE Audio System |
| CD Player | Premium Audio System |
| Air Conditioning | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Leather Seats |
| Leather Wrapped Steering | Power Locks |
| Power Mirrors | Power Windows |
| Remote Keyless Entry | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Heated Mirrors |
| Heated Seats | Navigation System |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Fold Down Rear Seat |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Vanity Mirrors |
| Remote Start | All Wheel Drive |
| Compact Spare Tire | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,160 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
