2015 MAZDA CX-5 Touring - AWD - Local Trade In
Popular Features
Vehicle Description
2015 Mazda CX5, AWD, Cloth, Backup Camera, 2.5 4Cylinder, 107K Miles, Clean Title Local Trade In. Priced to Sell at $9,900. Call or Text 605-366-1908.
More info at www.WORTHINGCARS.com
Located at the 4-way stop in Worthing SD, just 10 miles south of Sioux Falls on Interstate I-29, Exit 64, then 2 miles east to the flashing red stop sign.
Open Monday - Friday 9 to 5:30, Saturdays 9 to 1. Call or text for an after hour appointment if needed at 605-366-1908.
KJ AUTOMOTIVE
100 CEDAR ST
WORTHING SD
Estimate Payments
| VIN | JM3KE4CY2F0447335 |
| Stock Number | 447335K |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Mazda |
| Model | CX-5 |
| Package | Touring - AWD - Local Trade In |
| Mileage | 107,000 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 24 |
| MPG - Highway | 30 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Gray |
| Interior | Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 184 @ 5700 rpm |
| Torque | 185 @ 3250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.3 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3560 lbs |
| Length, Overall | 178.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 65.7 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (16)
- Engine: 2.5L SKYACTIV-G DOHC 16-Valve 4-Cylinder
- Transmission: 6-Spd SKYACTIV-DRIVE Sport Mode Auto -inc: manual mode
- 4.62 Axle Ratio
- GVWR: 4,566 lbs
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Battery w/Run Down Protection
- 100 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- 15.3 Gal. Fuel Tank
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (19)
- Wheels: 17 x 7J Aluminum Alloy
- Tires: P225/65R17 AS
- Wheels w/Silver Accents
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Accents
- Liftgate Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan, Clock and Steering Wheel Controls
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (37)
- Sport Shape Front Seats -inc: 6-way power adjustable driver's seat w/manual lumbar support
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 40-20-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Selective Service Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Leather Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Cloth Seats |
| Power Driver Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,980 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
