2010 MAZDA CX-9 Grand Touring
Popular Features
Vehicle Description
2010 CX-9 TOURNING, 3.7 ENGINE, REGULAR TITLE, THIS VEHICLE HAS A BAD WATER PUMP, DOENST RUN, 187,507 MILES, VIN# JM3TB3MV0A0236865
Estimate Payments
| VIN | JM3TB3MV0A0236865 |
| Stock Number | NE1610 |
| Condition | USED |
| Year | 2010 |
| Make | Mazda |
| Model | CX-9 |
| Package | Grand Touring |
| Mileage | 187,507 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.7L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | WHITE |
| Interior | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 3.7L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 273 @ 6250 rpm |
| Torque | 270 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 20.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4550 lbs |
| Length, Overall | 199.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 76.2 in |
| Height, Overall | 68.0 in |
- 4-wheel anti-lock brakes
- Electronic brakeforce distribution
- Roll stability control
- Front/rear crumple zones
- Side-impact door beams
- Driver & front passenger airbags -inc: passenger weight sensor
- Front side airbags
- Front/2nd row/3rd row side impact air curtains w/rollover protection
- 3-point seat belts for all seating positions
- Front seat active headrests
- Child safety rear door locks
- Front belts w/pretensioners & force limiters
- 2nd row child seat lower anchors & tethers (LATCH system)
- Crushable brake pedal assembly
PACKAGE (1)
- Towing prep pkg -inc: 3500# towing capacity, reprogrammed ECU, heavy duty transmission cooler & radiator fan *Requires TTH Towing Receiver Hitch to complete towing pkg*
MECHANICAL (9)
- 3.7L DOHC 24-valve V6 engine
- 6-speed automatic transmission w/OD & sport shift
- Active torque split all-wheel drive
- Independent front MacPherson strut suspension
- Independent rear multi-link suspension
- Front/rear stabilizer bars
- Engine speed sensing pwr rack & pinion steering
- Pwr ventilated front/rear disc brakes w/twin piston front calipers
- Dual bright finish exhaust tips
EXTERIOR (11)
- 20" x 7.5" aluminum bright finish wheels
- P245/50R20 all-season tires
- T155/90R18 temporary spare
- Body-color roof spoiler
- Body-color front bumper
- Xenon (HID) headlights w/auto on/off & manual leveling
- Fog lamps
- Body-color pwr heated mirrors w/side markers
- Rear privacy glass
- Variable intermittent rear wiper w/washer
- Bright door handles
ENTERTAINMENT (1)
- Element type rear window antenna
INTERIOR (34)
- Heated front reclining bucket seats w/8-way pwr adjustable driver seat, 4-way pwr adjustable passenger seat, pwr driver lumbar support, driver 3-pos memory, high/low adjustable heating
- 60/40 split fold-flat 2nd row reclining seats w/tilt & slide rear-access mechanism
- 3rd row seating
- All position adjustable headrests
- Front center console w/(2) cup holders
- Front leather-wrapped center console armrest w/storage
- 2nd row center armrest w/storage, (2) cup holders
- (4) 3rd row cup holders
- Full floor carpeting
- Leather-wrapped tilt/telescopic steering wheel w/mounted audio controls
- Instrumentation-inc: tachometer, (2) trip odometers, trip computer, coolant temp/fuel gauges, outside temp display, digital clock
- Blind spot warning system
- Electroluminescent gauges
- Tire pressure monitoring system
- Pwr windows w/driver & passenger one-touch up/down & anti-pinch
- Garage door opener
- Cruise control
- Anti-theft perimeter alarm
- 3-zone automatic climate control
- Rear heater ducts
- Rear window defogger w/timer
- Glove box w/lock
- Front/rear door storage pockets w/bottle holders
- Illuminated entry
- Lighting-inc: front door/cargo courtesy lamps, ignition, map lamps, glove box
- Dual sun visors w/illuminated vanity mirrors, extenders, cloth covers
- Front driver-side seatback map pocket
- Dark silver/wood patterned trim accents
- Overhead console w/sunglass storage
- Leather-wrapped shift knob
- Driver side footrest
- (3) passenger assist grips
- (2) rear coat hooks
- Rear under floor storage
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| 12V Power Outlet | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Leather Seats |
| 3rd Row Seat | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $390 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
