2012 MINI COOPER HARDTOP S 3dr Wagon
Popular Features
Vehicle Description
6 SPEED MANUAL LEATHER INTERIOR, HEATED FRONT SEATS, STEERING WHEEL MOUNTED CRUISE CONTROLS, STEERING WHEEL MOUNTED AUDIO CONTROLS, BLUETOOTH, NAVIGATION, SUNROOF
Estimate Payments
| VIN | WMWZG3C53CTY32444 |
| Stock Number | Y32444 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | MINI |
| Model | Cooper Clubman |
| Package | S 3dr Wagon |
| Mileage | 97,000 mileage |
| Body Style | 2 Door Car |
| Engine | 1.6L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 27 |
| MPG - Highway | 35 |
| Transmission | Manual |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | White |
| Interior | Carbon Black |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 181 @ 5500 rpm |
| Torque | 177 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 13.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 2877 lbs |
| Length, Overall | 155.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 66.3 in |
| Height, Overall | 56.4 in |
- 4-wheel anti-lock brakes (ABS)
- Electronic brake force distribution (EBD)
- Cornering brake control (CBC)
- Side impact door beams w/interlocking anchoring system
- Advanced crumple zones
- Front air bags w/passenger sensor
- Front seat-mounted side-impact air bags
- Front/rear side curtain air bags
- Crash sensor -inc: fuel cutoff, activate hazard & interior lights, doors unlock
- 3-point seat belts for all positions -inc: front pretensioners & force limiters
- LATCH child seat anchors
- Tire pressure monitor
MECHANICAL (12)
- 1.6L OHC 16-valve I4 VVT turbocharged engine
- Fully electronic throttle control
- Front wheel drive
- Engine start/stop button
- Battery misconnection alarm
- Performance suspension
- MacPherson independent front suspension
- Multi-link rear suspension
- Speed-sensitive electric pwr steering
- Ventilated front & solid rear disc brakes
- Twin-pipe exhaust system
- Car jack
EXTERIOR (10)
- Run-flat tires
- Body color sport bumpers -inc: integrated brake cooling ducts
- Hood scoop air intake
- Black mesh grille
- Halogen headlights
- Front fog lights
- Auto rear window wiper
- Chrome fuel filler cap cover
- Club door on right hand side
- Split rear door
ENTERTAINMENT (2)
- Satellite radio -inc: (1) year subscription
- HD radio
INTERIOR (23)
- 50/50 split fold-down rear seats
- Center console -inc: (2) cup holders
- Sport button -inc: accelerator & steering programs
- Extended decor rings
- Instrumentation -inc: tachometer, center-mounted speedometer, date/time
- On-board computer -inc: outside temp, average fuel consumption & speed, range, trip computer
- Digital clock
- Pwr windows -inc: one-touch up & down, auto sealing
- (2) 12V pwr outlets
- Rear window defogger
- Aluminum alloy foot pedals
- Climate controlled glove box
- Door panel storage pockets
- Grab handles in headliner
- Front sun visors w/illuminated vanity mirrors
- Side sun visor for driver
- Lighting -inc: front map/reading, LED waterfall lighting, footwell lights, color adjustable ambient lighting
- Checkered black interior trim
- Dark gray color line
- Carbon black interior color
- Toggle switch instrument controls
- (1) rear cup holder
- Flat loading floor
| Abs - 4-Wheel | Air Filtration |
| Airbag Deactivation - Occupant Sensing Passenger | Alternator - 150 Amps |
| Ambient Lighting - Color-Adjustable | Antenna Type - Mast |
| Anti-Theft System - Vehicle Immobilizer | Automatic Hazard Warning Lights |
| Auxiliary Audio Input - Jack | Axle Ratio - 3.65 |
| Braking Assist | Cargo Area Light |
| Center Console - Front Console With Storage | Center Console Trim - Alloy |
| Child Seat Anchors - Latch System | Cornering Brake Control |
| Cruise Control | Crumple Zones - Rear |
| Cupholders - Rear | Dash Trim - Alloy |
| Daytime Running Lights | Door Handle Color - Chrome |
| Door Sill Trim - Stainless Steel | Driver Seat Manual Adjustments - Height |
| Easy Entry - Manual Rear Seat | Electronic Brakeforce Distribution |
| Exhaust - Dual Tip | Exhaust Tip Color - Chrome |
| External Temperature Display | Foot Pedal Trim - Aluminum |
| Footwell Lights | Front Air Conditioning |
| Front Air Conditioning Zones - Single | Front Airbags - Dual |
| Front Brake Diameter - 11.6 | Front Brake Type - Ventilated Disc |
| Front Brake Width - 0.9 | Front Bumper Color - Body-Color |
| Front Fog Lights | Front Headrests - Adjustable |
| Front Seat Type - Sport Bucket | Front Seatbelts - 3-Point |
| Front Shock Type - Gas | Front Spring Type - Coil |
| Front Stabilizer Bar | Front Struts - Macpherson |
| Front Suspension Classification - Independent | Front Suspension Type - Lower Control Arms |
| Front Wipers - Speed Sensitive | Fuel Economy Display - Range |
| Gauge - Tachometer | Grille Color - Black |
| Headlights - Auto Delay Off | Hood Scoop |
| Impact Sensor - Fuel Cut-Off | In-Dash Cd - Single Disc |
| Mirror Color - Body-Color | Multi-Function Remote - Trunk Release |
| One-Touch Windows - 2 | Passenger Seat Manual Adjustments - Height |
| Power Door Locks | Power Outlet(S) - 12v Front |
| Power Steering - Variable/Speed-Proportional | Power Windows - Front |
| Push-Button Start | Radio - Hd Radio |
| Reading Lights - Front | Rear Brake Diameter - 10.2 |
| Rear Brake Type - Disc | Rear Brake Width - 0.4 |
| Rear Bumper Color - Body-Color | Rear Headrests - Adjustable |
| Rear Seat Folding - Split | Rear Seat Type - 50-50 Split Bench |
| Rear Seatbelts - 3-Point | Rear Shock Type - Gas |
| Rear Spring Type - Coil | Rear Stabilizer Bar |
| Rear Suspension Classification - Independent | Rear Suspension Type - Multi-Link |
| Rear Trunk/Liftgate - Barn | Rear Vents - Second Row |
| Rear Wiper - Auto-On In Reverse | Run Flat Tires |
| Satellite Radio - Siriusxm | Seatbelt Force Limiters - Front |
| Seatbelt Pretensioners - Front | Side Airbags - Front |
| Side Curtain Airbags - Rear | Side Door Type - Passenger-Side Hinged Swing-Out |
| Side Mirror Adjustments - Power | Speed Sensitive Volume Control |
| Stability Control | Steering Wheel - Tilt And Telescopic |
| Steering Wheel Mounted Controls - Cruise Control | Steering Wheel Trim - Leather |
| Storage - Door Pockets | Tire Pressure Monitoring System |
| Tire Type - Performance | Total Speakers - 6 |
| Traction Control | Trip Odometer |
| Upholstery - Leatherette | Vanity Mirrors - Dual Illuminating |
| Warnings And Reminders - Maintenance Due | Wheels - Aluminum Alloy |
| Window Defogger - Rear |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,690 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
