2013 MITSUBISHI OUTLANDER SPORT SE
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 4A4AR4AUXDE009177 |
| Stock Number | 009177 |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander Sport |
| Package | SE |
| Mileage | 119,033 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 23 |
| MPG - Highway | 28 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Quick Silver Metallic |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 148 @ 6000 rpm |
| Torque | 145 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.8 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3263 lbs |
| Length, Overall | 169.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 69.7 in |
| Height, Overall | 64.2 in |
- Hill start assist
- Anti-lock brakes (ABS) w/electronic brake force distribution (EBD)
- Brake assist
- RISE body construction
- Side-impact door beams
- Front-impact crumple zones
- Collapsible steering column & foldaway brake pedal assembly
- Advanced dual-stage front airbags -inc: passenger weight sensor, driver's seat position sensor
- Front seat mounted side airbags
- Front/rear side curtain airbags w/rollover sensor
- Driver knee airbag
- 3-point seat belts w/pretensioners & force limiters -inc: height adjustable front shoulder-belt anchors
- Child safety locks
- Child LATCH system
- Tire pressure monitoring system (TPMS)
MECHANICAL (11)
- 2.0L DOHC MPI 16-valve MIVEC I4 engine
- Sportronic continuously variable transmission w/paddle shifters
- All-wheel drive -inc: mode selector switch
- High efficiency alternator
- Front MacPherson strut suspension
- Rear multi-link suspension
- Front/rear stabilizer bars
- Electric pwr steering
- Front ventilated/rear solid disc brakes
- Brake energy regeneration system
- Chrome tipped exhaust
EXTERIOR (14)
- 18" alloy wheels
- P225/55R18 all-season tires
- Compact spare tire
- Chrome beltline trim
- Chrome front grille surround
- Wide range auto-on/off HID headlamps
- LED tail lamps
- Fog lamps w/chrome accent
- Integrated turn signal indicators in side fenders
- Color-keyed heated pwr exterior mirrors
- Rear privacy glass
- Rain-sensing windshield wipers
- Rear intermittent windshield wiper
- Color-keyed exterior door handles
ENTERTAINMENT (1)
- Roof mounted antenna
INTERIOR (28)
- Driver side seatback pocket
- Center console w/(2) cup holders
- Adjustable center armrest
- (2) accessory 12V pwr points
- Leather wrapped tilt/telescopic steering wheel -inc: steering wheel audio/cruise controls
- High contrast meters
- Color LCD multi-information display -inc: trip computer, maintenance reminder, ambient temp, audio system information
- Dual trip odometers
- ECO indicator light
- Remote fuel lid opener
- Instrument panel lower compartment
- Pwr windows w/driver one-touch up/down
- Anti-theft alarm system
- Auto climate control w/pollen filter
- Rear heater ducts
- Soft touch upper instrument panel & door trim
- Chrome interior door handles
- Rear window defogger
- Illuminated glove box
- Door trim pockets w/bottle holders
- Driver & front passenger illuminated visor vanity mirrors
- (4) retractable assist handles
- Front map lamps
- Rear dome lamp
- Leather wrapped shift knob
- Rear cargo lamp
- Rear cargo compartments -inc: under floor storage tray
- (4) cargo tie down hooks
| 4-Wheel Disc Brakes | Fog Lights |
| Luggage Rack | Rear Defrost |
| Sunroof | Wheels - Alloy |
| Wheels - Aluminum | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Air Conditioning | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Leather Wrapped Steering |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Heated Mirrors | Heated Seats |
| Roof Airbags | Trip Computer |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| 12V Power Outlet | Floor Mats |
| Fold Down Rear Seat | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Vanity Mirrors | All Wheel Drive |
| Compact Spare Tire | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
