2003 OLDSMOBILE ALERO GX
| VIN | 1G3NK52F23C314654 |
| Stock Number | 6289B |
| Condition | USED |
| Year | 2003 |
| Make | Oldsmobile |
| Model | Alero |
| Package | GX |
| Mileage | 237,294 mileage |
| Body Style | 2 Door Car |
| Engine | 2.2L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Red |
| Engine | |
| Engine Type | 2.2L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 2996 lbs |
| Length, Overall | 186.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.1 in |
| Height, Overall | 54.5 in |
- Air bags, frontal, driver & right front passenger
- Safety belts, 3-point, front & rear outboard
- Tether anchors, rear, top and lower, for child safety seat, LATCH anchorage system
- Brake/transmission shift interlock, automatic transmission
MECHANICAL (7)
- Brake/transmission shift interlock, automatic transmission
- Drivetrain, front-wheel drive
- Battery, Delco maintenance free-inc: rundown protection
- Suspension, 4-wheel independent
- Steering, power, rack-and-pinion
- 14.1 gallon fuel tank
- Exhaust, stainless-steel
EXTERIOR (2)
- Mirrors, outside rearview, driver remote & manual front passenger, black
- Wipers, intermittent, front
INTERIOR (20)
- Seat, rear split-folding
- Console, floor-inc: floor shifter, integral armrest, lighted shift indicator & storage compartment
- Cupholders, front & rear
- Steering column, Tilt-Wheel, adjustable
- Instrumentation, full gauge cluster
- Door locks, power programmable-inc: lockout protection & delayed locking
- Cruise control, electronic w/set & resume speed-inc: telltale in instrument panel cluster
- Trunk release, power
- Theft-deterrent system, PASSLock
- Air conditioning, front manual
- Heat ducts, rear seat
- Defogger, rear-window, electric-inc: front & side window outlets, driver & front passenger
- Sound system feature, 6-speakers
- Antenna, integral, rear
- Ignition switch, instrument panel-mounted
- Power outlet, auxiliary, 12-volt
- Ashtray and lighter
- Mirror, inside rearview, manual day/night
- Lighting, interior, full, with theater dimming
- Visors, vanity mirrors, driver & front passenger, covered
| Interior@Cruise control~Interior@Cloth Upholstery~Interior@Bucket Front seat~Interior@Front air conditioning~Interior@Split-bench Rear seat~Interior@Power steering~Interior@Tilt Steering wheel~Interior@Center console~Interior@Tachometer Gauge~Interior@Trunk Release Multi-function remote~Safety and Security@Power door locks~Safety and Security@Dual Front airbags~Safety and Security@Power brakes~Exterior@Daytime running lights~Exterior@Steel Wheels~Exterior@Rear Window defogger~Exterior@Intermittent Front wipers~Entertainment and Technology@Single Disc In-Dash CD~Entertainment and Technology@AM/FM Radio |
