2011 RAM 1500 SLT 4X4 5.7L Regular Cab Low Mileage W-Only 118k Miles
Popular Features
Vehicle Description
Clean Title 2011 Ram 1500 SLT 4X4 5.7L Regular Cab, Low Mileage W-Only 118k Miles. Call Now 605-334-1820 or Come In Today to Test Drive. We Accept Trade-Ins, Trade-Up, or Trade Down. We will Deliver Nationwide or Pick You Up at the Airport. ~ Just Be Nice! Law Motors, Located at 2700 W 7th St, Sioux Falls, SD 57104, Open Monday - Friday: 9 A.M. to 6 P.M. and Saturdays: By Appointment. Financing Available for as low as $287 Per Month with $0-Down Payment W.A.C - Apply Now: Link to Apply
Estimate Payments
| VIN | 3D7JV1ET0BG602738 |
| Stock Number | R532 |
| Condition | USED |
| Year | 2011 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 |
| Package | SLT 4X4 5.7L Regular Cab Low Mileage W-Only 118k Miles |
| Mileage | 118,745 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 13 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Deep Water Blue Pearl |
| Interior | Dark Slate/Medium Graystone |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 390 @ 5600 rpm |
| Torque | 407 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2882 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2063 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 209.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 75.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Brake assist
- Electronic stability program
- Driver/front passenger multistage airbags
- Front seat side-impact airbags
- Front side curtain airbags
- Front-passenger occupant-classification system
- Front seat belt height adjusters
- Tire pressure monitor w/display
- Dual note horn
MECHANICAL (18)
- 3.55 axle ratio
- Next generation engine controller
- HD transmission oil cooler
- Electronic shift-on-the-fly part-time transfer case
- Four wheel drive
- HD engine cooling
- 700-amp maintenance-free battery
- 160-amp alternator
- Tip start electronic starting feature
- 7-pin wiring harness
- Trailer tow w/4-pin connector wiring
- 6'4" pickup box
- HD front shock absorbers
- HD rear shock absorbers
- Front stabilizer bar
- Rear stabilizer bar
- Pwr rack & pinion steering
- Anti-lock 4-wheel disc brakes
EXTERIOR (19)
- 17" steel spare wheel
- Tire carrier winch
- Bright front bumper
- Front bumper sight shields
- Bright rear bumper
- Body-color upper front fascia
- Front wheel air deflectors
- Rear wheel air deflectors
- Bright grille
- Automatic headlamps
- Halogen headlamps
- Deep tinted windows
- Fixed rear window
- Variable intermittent windshield wipers
- Cargo lamp
- Body-color/chrome door handles
- Front license plate bracket
- Locking tailgate
- Body color fuel filler door
ENTERTAINMENT (3)
- SIRIUS satellite radio -inc: 1-year radio service *SIRIUS radio service may not be available in some areas*
- (6) speakers
- Fixed long mast antenna
INTERIOR (18)
- Carpeted floor covering
- Floor tunnel insulation
- Tilt steering column
- Instrument cluster w/display screen -inc: temp & compass gauge, trip computer, vehicle info center
- Speed control
- Pwr windows w/1-touch down
- Pwr accessory delay
- Sentry Key theft deterrent system
- Air conditioning
- Color-keyed instrument panel bezel
- Premium vinyl door trim w/map pocket
- Day/night rearview mirror
- Overhead console
- Dual assist handles
- Rear dome lamp
- Column-mounted shifter
- Chrome accent shift knob
- Behind the seat storage bin
| Power Mirrors | Full Size Spare Tire |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | Satellite Radio |
| 12V Power Outlet | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V8 Cyl. Engine | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Vanity Mirrors | Cloth Seats |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,199 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
