2017 RAM 1500 Sport 4X4 W- HEATED STEERING & SUNROOF
Popular Features
Vehicle Description
2017 Ram 1500 Sport 4D Crew Cab
***CLEAN CARFAX***, **LOCAL TRADE IN**, **MOONROOF**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **BED LINER**, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **HEATED SEATS & STEERING WHEEL**, 1500 Sport, 4D Crew Cab, HEMI 5.7L V8 Multi Displacement VVT, 8-Speed Automatic, 4WD, Brilliant Black Crystal Pearlcoat, Black w/Cloth Bucket Seats, 20`` x 9`` Polished Aluminum Wheels, 4-Wheel Disc Brakes, 6 Speakers, 8.4`` Touchscreen Display, ABS brakes, Automatic temperature control, Brake assist, Bucket Seats, Compass, Electronic Stability Control, Folding Flat Load Floor Storage, Front dual zone A/C, Front fog lights, Full Length Upgraded Floor Console, Fully automatic headlights, Garage door transmitter, Heated door mirrors, Heated Front Seats, Heated Seats & Wheel Group, Heated Steering Wheel, Heavy-Duty Engine Cooling, Integrated Voice Command w/Bluetooth, Next Generation Engine Controller, Outside temperature display, Panic alarm, ParkView Rear Back-Up Camera, Power door mirrors, Power driver seat, Power Lumbar Adjust, Power Sunroof, Radio: Uconnect 3C w/8.4`` Display, Remote keyless entry, SIRIUSXM Satellite Radio, Speed control, Split folding rear seat, Steering wheel mounted audio controls, Traction control.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1C6RR7MT6HS824487 |
| Stock Number | 100935 |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 |
| Package | Sport 4X4 W- HEATED STEERING & SUNROOF |
| Mileage | 108,690 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 11 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Brilliant Black Crystal Pearlcoat |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 395 @ 5600 rpm |
| Torque | 410 @ 3950 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 98.4 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5535 lbs |
| Curb Weight - Front | 3168 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2343 lbs |
| Length, Overall | 229 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 78.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Centre 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (22)
- Engine: 5.7L HEMI VVT V8 w/FuelSaver MDS
- 3.21 Rear Axle Ratio
- GVWR: 3,129 kgs (6,900 lbs)
- Transmission w/Driver Selectable Mode and HD Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- Block Heater
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 630.5 Kgs Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 98.4 L Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (22)
- Tires: P275/60R20 OWL AS
- Full-Size Temporary Use Spare Tire
- Regular Box Style
- Centre Hub
- Goodyear Brand Tires
- Steel Spare Wheel
- Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Coloured Front Bumper
- Body-Coloured Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Coloured Door Handles
- Power Rear Window
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Front License Plate Bracket
- Body-Coloured Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Auto On/Off Projector Beam Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- LED Brakelights
- Exterior Mirrors w/Courtesy Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- SiriusXM Satellite Radio
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (42)
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Front Facing Cloth/Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Rear 60/40 Split Folding Seat
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 3 12V DC Power Outlets
- Compass
- Valet Function
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console, 3 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cargo Area Concealed Storage
- Engine Compartment And Cab Mounted Cargo Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- 8.4" Touchscreen
- GPS Antenna Input
- Full-Length Upgraded Floor Console
- 115-Volt Auxiliary Power Outlet
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Centre
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Centre Armrest w/Storage and Rear Centre Armrest
- Bucket Seats
- High-Back Seats
- Sentry Key Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
| Heated Seats & Wheel Group | 6 Speakers |
| AM/FM radio | Audio Jack Input for Mobile Devices |
| GPS Antenna Input | Media Hub (USB |
| AUX) | Radio data system |
| Radio: Uconnect 3C w/8.4 Display | Remote USB Port |
| SIRIUSXM Satellite Radio | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Front dual zone A/C |
| Power driver seat | Power Lumbar Adjust |
| Power steering | Power windows |
| Rear 60/40 Split Folding Seat | Remote keyless entry |
| Steering wheel mounted audio controls | Tip Start |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Emergency communication system: Uconnect Access |
| Front anti-roll bar | Front wheel independent suspension |
| Low tire pressure warning | Occupant sensing airbag |
| Overhead airbag | Rear anti-roll bar |
| Power Sunroof | Brake assist |
| Electronic Stability Control | ParkView Rear Back-Up Camera |
| Delay-off headlights | Front fog lights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Speed control | Heavy-Duty Engine Cooling |
| Next Generation Engine Controller | Active Grille Shutters |
| Auto-dimming door mirrors | Bumpers: body-color |
| Electronic Shift | Heated door mirrors |
| Power door mirrors | Rear step bumper |
| Turn signal indicator mirrors | 115V Auxiliary Power Outlet |
| 8.4 Touchscreen Display | Adjustable pedals |
| Auto-dimming Rear-View mirror | Bright Rotary Shifter |
| Compass | Driver door bin |
| Driver vanity mirror | Electronically Controlled Throttle |
| Folding Flat Load Floor Storage | Front reading lights |
| Full Length Upgraded Floor Console | Garage door transmitter |
| Heated Steering Wheel | Heated steering wheel |
| Illuminated entry | Integrated Voice Command w/Bluetooth |
| Leather steering wheel | Outside temperature display |
| Overhead console | Passenger vanity mirror |
| Rear seat center armrest | Tachometer |
| Tilt steering wheel | Trip computer |
| Uconnect Access | Voltmeter |
| Bucket Seats | Cloth Bucket Seats |
| Front Bucket Seats | Heated Front Seats |
| Heated front seats | High Back Seats |
| Split folding rear seat | Front Center Armrest w/Storage |
| Passenger door bin | 20 x 9 Polished Aluminum Wheels |
| Aluminum Wheels | Center Hub |
| Wheels: 20 x 9 Semi-Gloss Black Aluminum | Variably intermittent wipers |
| 3.21 Rear Axle Ratio | ***CLEAN CARFAX*** |
| **LOCAL TRADE IN** | **MOONROOF** |
| BLUETOOTH | ALL BOOKS AND KEYS |
| **BED LINER** | **REMOTE START** |
| **Back-Up Camera** | **HEATED SEATS & STEERING WHEEL** |
