2019 RAM 1500
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
Vehicle Description
Equipment
It has a clean CARFAX vehicle history report. Apple CarPlay: Seamless smartphone integration for this 2019 Ram 1500 Classic - stay connected and entertained on the go! Keep your hands warm all winter with a heated steering wheel in this vehicle . Never get into a cold vehicle again with the remote start feature on this 1/2 ton pickup. with XM/Sirus Satellite Radio you are no longer restricted by poor quality local radio stations while driving this 2019 Ram 1500 Classic . Anywhere on the planet, you will have hundreds of digital stations to choose from. This Ram 1500 Classic features a hands-free Bluetooth phone system. Protect it from unwanted accidents with a cutting edge backup camera system. This vehicle comes equipped with Android Auto for seamless smartphone integration on the road. Good News! This certified CARFAX 1-owner vehicle has only had one owner before you. The rear parking assist technology on this unit will put you at ease when reversing. The system alerts you as you get closer to an obstruction.
Packages
Quick Order Package 27S Big Horn: Rear View Auto Dim Mirror; Uconnect 4C Radio with 8.4" Display; Leather Wrapped Steering Wheel; Rear Power Sliding Window; Rear Dome with On/off Switch Lamp; Front Fog Lamps; LED Bed Lighting; Glove Box Lamp; Bright/bright Billets Grille; Auto Dim Exterior Mirrors; Big Horn Regional Package; 20" X 8" Aluminum Chrome Clad Wheels; Big Horn Badge; Class IV Receiver Hitch; Security Alarm; Power Heated Fold-Away Mirrors; Overhead Console with Garage Door Opener; P275/60R20 OWL All Season Tires; Remote Start System; Full Size Temporary Use Spare Tire; Exterior Mirrors with Supplemental Signals; Steering Wheel Mounted Audio Controls; Exterior Mirrors Courtesy Lamps; 6. 900 lbs GVWR; Cluster 7.0" TFT Color Display; Universal Garage Door Opener; Electric Shift on Demand Transfer Case; Power-Folding Mirrors; Rear Floor Mats; Dual Rear Exhaust with Bright Tips; Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors; ParkSense Front/rear Park Assist System. Heated Seats and Wheel Group: Heated Front Seats; Heated Steering Wheel. Quick Order Package 26S Big Horn: Rear View Auto Dim Mirror; Uconnect 4C Radio with 8.4" Display; Leather Wrapped Steering Wheel; Rear Power Sliding Window; Rear Dome with On/off Switch Lamp; Front Fog Lamps; LED Bed Lighting; Glove Box Lamp; Bright/bright Billets Grille; Auto Dim Exterior Mirrors; Big Horn Regional Package; 20" X 8" Aluminum Chrome Clad Wheels; Big Horn Badge; Class IV Receiver Hitch; Security Alarm; Power Heated Fold-Away Mirrors; Overhead Console with Garage Door Opener; P275/60R20 OWL All Season Tires; Remote Start System; Full Size Temporary Use Spare Tire; Exterior Mirrors with Supplemental Signals; Steering Wheel Mounted Audio Controls; Exterior Mirrors Courtesy Lamps; 6. 900 lbs GVWR; Cluster 7.0" TFT Color Display; Universal Garage Door Opener; Electric Shift on Demand Transfer Case; Power-Folding Mirrors; Rear Floor Mats; Dual Rear Exhaust with Bright Tips; Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors; ParkSense Front/rear Park Assist System. Anti-Spin Differential Rear Axle. Premium Cloth Bucket Seats. Blue Streak Pearlcoat. **Equipment listed is based on original vehicle build and subject to change. Please confirm the accuracy of the included equipment by calling the dealer prior to purchase.**
| VIN | 1C6RR7LT3KS506030 |
| Stock Number | C06030 |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 Classic |
| Mileage | 121,425 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 21 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | BLUE |
| Interior | Diesel Gray/Black |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 395 @ 5600 rpm |
| Torque | 410 @ 3950 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5446 lbs |
| Curb Weight - Front | 3155 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2290 lbs |
| Length, Overall | 229 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 77.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (21)
- Engine: 5.7L V8 HEMI MDS VVT
- 3.21 Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,900 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- Class IV Receiver Hitch
- HD Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- 26 Gal. Fuel Tank
- Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (21)
- Regular Box Style
- Center Hub
- Steel Spare Wheel
- Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Chrome Front Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Fender Flares
- Black Exterior Mirrors
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Rear Power Sliding Window
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Front License Plate Bracket
- Active Grille Shutters
- Tailgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Aero-Composite Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- Tip Start
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Voice Activation and Radio Data System
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
INTERIOR (31)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt Steering Column
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Cargo Area Concealed Storage
- Storage Tray
- FOB Controls -inc: Cargo Access
- GPS Antenna Input
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Armrests w/Storage and Rear Center Armrest
- Front Armrest w/3 Cupholders
- Sentry Key Engine Immobilizer
| Quick Order Package 27S Big Horn: Rear View Auto Dim Mirror; Uconnect 4C Radio with 8.4" Display; Leather Wrapped Steering Wheel; Rear Power Sliding Window; Rear Dome with On/off Switch Lamp; Front Fog Lamps; LED Bed Lighting; Glove Box Lamp; Bright/bright Billets Grille; Auto Dim Exterior Mirrors; Big Horn Regional Package; 20" X 8" Aluminum Chrome Clad Wheels; Big Horn Badge; Class IV Receiver Hitch; Security Alarm; Power Heated Fold-Away Mirrors; Overhead Console with Garage Door Opener; P275/60R20 OWL All Season Tires; Remote Start System; Full Size Temporary Use Spare Tire; Exterior Mirrors with Supplemental Signals; Steering Wheel Mounted Audio Controls; Exterior Mirrors Courtesy Lamps; 6 | 900 lbs GVWR; Cluster 7.0" TFT Color Display; Universal Garage Door Opener; Electric Shift on Demand Transfer Case; Power-Folding Mirrors; Rear Floor Mats; Dual Rear Exhaust with Bright Tips; Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors; ParkSense Front/rear Park Assist System |
| Heated Seats and Wheel Group: Heated Front Seats; Heated Steering Wheel | Quick Order Package 26S Big Horn: Rear View Auto Dim Mirror; Uconnect 4C Radio with 8.4" Display; Leather Wrapped Steering Wheel; Rear Power Sliding Window; Rear Dome with On/off Switch Lamp; Front Fog Lamps; LED Bed Lighting; Glove Box Lamp; Bright/bright Billets Grille; Auto Dim Exterior Mirrors; Big Horn Regional Package; 20" X 8" Aluminum Chrome Clad Wheels; Big Horn Badge; Class IV Receiver Hitch; Security Alarm; Power Heated Fold-Away Mirrors; Overhead Console with Garage Door Opener; P275/60R20 OWL All Season Tires; Remote Start System; Full Size Temporary Use Spare Tire; Exterior Mirrors with Supplemental Signals; Steering Wheel Mounted Audio Controls; Exterior Mirrors Courtesy Lamps; 6 |
| 900 lbs GVWR; Cluster 7.0" TFT Color Display; Universal Garage Door Opener; Electric Shift on Demand Transfer Case; Power-Folding Mirrors; Rear Floor Mats; Dual Rear Exhaust with Bright Tips; Sun Visors with Illuminated Vanity Mirrors; ParkSense Front/rear Park Assist System | Anti-Spin Differential Rear Axle |
| Premium Cloth Bucket Seats | Blue Streak Pearlcoat |
| Apple CarPlay/Android Auto smart device mirroring | Keyfob remote start |
| Heated steering wheel | Bluetooth handsfree wireless device connectivity |
| Heated driver and front passenger seats | Premium cloth front seat upholstery |
| Driver seat with 8-way directional controls | Front passenger seat with 4-way directional controls |
| Keyfob trunk control | 8.4 inch primary display |
| Mobile hotspot internet access | ParkView rear mounted camera |
| Brake assist system | Cruise control with steering wheel mounted controls |
| Primary monitor touchscreen | Driver seat power reclining |
| lumbar support | cushion tilt |
| fore/aft control and height adjustable control | Part and full-time 4WD |
| HEMI 5.7L V-8 variable valve control | regular unleaded |
| engine with cylinder deactivation and 395HP | HEMI 5.7L V-8 |
| Smart device remote start | Mechanical |
| Bluetooth wireless audio streaming | Dual-zone front climate control |
| Sentry Key immobilizer | SiriusXM Guardian vehicle integrated emergency SOS system |
| Trailer sway control | External memory control |
| Internet radio capability | Electronic stability control system |
| Hill start assist | Automatic climate control |
| ParkSense front and rear parking sensors | Front fog lights |
| Leather steering wheel | Active grille shutters |
| Manual rear child safety door locks | Heated driver and passenger side door mirrors |
| Auto-dimming driver side mirror | Power folding door mirrors |
| Auto-dimming passenger side mirror | Manual tilting steering wheel |
| Pearlcoat paint | Chrome-clad wheel covers |
| 20 x 8-inch front and rear aluminum wheels | P275/55SR20 AS OWL 636 RPM front and rear tires |
| 6 airbags | Driver front impact airbag |
| Seat mounted side impact driver airbag | Curtain first and second-row overhead airbags |
| Passenger front impact airbag |
