2019 RAM 1500 Rebel Pickup 4D 5 1-2 ft
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1C6SRFLT5KN529478 |
| Stock Number | 16593 |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 |
| Package | Rebel Pickup 4D 5 1-2 ft |
| Mileage | 91,290 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Gray |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 395 @ 5600 rpm |
| Torque | 410 @ 3950 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5380 lbs |
| Curb Weight - Front | 3124 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2248 lbs |
| Length, Overall | 232.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 82.1 in |
| Height, Overall | 77.6 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (25)
- 3.92 Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,900 lbs
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Driver Selectable Rear Locking Differential
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 48V Belt Starter Generator
- Trailer Wiring Harness
- Class IV Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- 4 Skid Plates
- 1530# Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Bilstein Brand Name Shock Absorbers
- Off-Road Suspension
- Electric Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- Regenerative 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (22)
- Wheels: 18" x 8" Painted Black
- Tires: LT275/70R18E OWL AT
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Rear Step Bumper
- Black Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim
- Black Fender Flares
- Body-Colored Door Handles
- Power Rear Window
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
- Front Fog Lamps
- Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 1-Year SiriusXM Radio Service
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (36)
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Cloth/Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Uconnect Access Mobile Hotspot Internet Access
- Leather Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert, Aluminum Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Aluminum/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Vinyl/Rubber Front And Rear Floor Mats
- Cab Mounted Cargo Lights
- GPS Antenna Input
- For More Info, Call 800-643-2112
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, RamBin Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Redundant Digital Speedometer
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Locking Rear Differential | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V8 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Rear Backup Sensors | Manual Adjustable Lumbar Support |
| Power Driver Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Tires - Front All-Terrain | Tire Pressure Monitoring System |
| Tires - Rear All-Terrain | Full Size Spare Tire |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $6,599 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
