2023 RAM 1500 LONGHORN
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1C6RRFKG3PN586708 |
| Stock Number | C86708 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 |
| Package | LONGHORN |
| Mileage | 25,938 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 24 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | WHITE |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 305 @ 6400 rpm |
| Torque | 269 @ 4800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5588 lbs |
| Curb Weight - Front | 3059 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2293 lbs |
| Length, Overall | 232.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 82.1 in |
| Height, Overall | 79.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 60,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Forward Collision Warning-Plus
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (23)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT eTorque UPG I
- 3.21 Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,900 lbs
- 50 State Emissions
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 48V Belt Starter Generator
- Trailer Wiring Harness
- Class IV Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- 1550# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- Regenerative 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (21)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Chrome Rear Step Bumper
- Chrome Front Bumper w/Chrome Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Fender Flares
- Chrome Side Windows Trim
- Chrome Exterior Mirrors
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Front Fog Lamps
- LED Brakelights
- Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Directionally Adaptive Auto High-Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- Headlights-Automatic Highbeams
- Exterior Mirrors Courtesy Lamps
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 506w Regular Amplifier
- 2 LCD Monitors In The Front
- Connected Travel & Traffic Services Real-Time Traffic Display
INTERIOR (54)
- Front Seat Back Map Pockets
- Driver Seat Memory
- Driver Seat
- Power 8-Way Driver & Passenger Seats
- Passenger Seat
- 3 Rear Seat Head Restraints
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Voice Recorder
- 4G LTE Wi-Fi Hot Spot Mobile Hotspot Internet Access
- Power 4-Way Driver Lumbar Adjust
- Power 4-Way Passenger Lumbar Adjust
- Rear 60/40 Folding Split Recline Seat
- Leather/Genuine Wood Steering Wheel
- Heated Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Genuine Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Genuine Wood/Metal-Look Door Panel Insert, Leather/Genuine Wood Console Insert, Chrome/Metal-Look Interior Accents and Leather Upholstered Dashboard
- Leather Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console, 2 12V DC Power Outlets and 2 Interior 120V AC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Rubber w/Carpet Inserts Front And Rear Floor Mats
- Cab Mounted Cargo Lights
- Memory Settings -inc: Audio and Pedals
- Exterior Mirrors w/Memory
- #1 Seat Foam Cushion
- Full Length Premium Floor Console
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Redundant Digital Speedometer
- Digital/Analog Appearance
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- Seats w/Leatherette Back Material
- Bucket Seats
- 4 Way Front Headrests
- Sentry Key Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets and 2 Interior 120V AC Power Outlets
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | Anti Theft System |
| AM/FM Radio | AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Electrochromatic | Heated Mirrors |
| Mirror Memory | Power Mirrors |
| Vanity Mirrors | Navigation System |
| Adjustable Pedals | Remote Engine Start |
| Running Boards | Leather Seats |
| Heated Seats | Manual Adjustable Lumbar Support |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Tires - Front Performance |
| Tire Pressure Monitoring System | Tires - Rear Performance |
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Trailer Towing Pkg |
| Trip Computer | Universal Garage Door Opener |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Variable Intermittent Rain Sensing |
| Cooled Driver Seat | Cooled Rear Seat |
| Heated Rear Seats |
