2012 RAM 2500 ST
Popular Features
Vehicle Description
2012 RAM 2500, 5.7 ENGINE, AIRBAGS GOOD, LOT DRIVES, THIS VEHICLE HAS A SALVAGE TITLE DUE TO FRONT COLLISION DAMAGE, 138,680 MILES, VIN#3C6TD5CT4CG329408
Estimate Payments
| VIN | 3C6TD5CT4CG329408 |
| Stock Number | ND1554 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | Ram |
| Model | 2500 |
| Package | ST |
| Mileage | 138,680 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | BLACK |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 383 @ 5600 rpm |
| Torque | 400 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 34.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3573 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2903 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 237.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.1 in |
| Height, Overall | 77.7 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Electronic stability control
- Advanced multistage front air bags
- Supplemental side curtain front & rear air bags
- Child safety door locks
- Front height-adjustable shoulder belts
- Tire pressure monitoring display
- Dual-note horn
MECHANICAL (23)
- 5.7L SMPI V8 Hemi engine w/variable valve timing
- 3.73 axle ratio
- Electronically controlled throttle
- HD engine cooling
- Tip start
- Next generation engine controller
- Transmission oil cooler
- Conventional front axle
- Conventional rear axle
- 10.5" rear axle ring gear diameter
- 5500# front axle
- 730-amp maintenance-free battery
- 160-amp alternator
- 6'4" pickup box
- Trailer tow wiring w/4-pin connector
- 7-pin wiring harness
- Class IV receiver hitch
- 8800# GVWR
- HD front shock absorbers
- HD rear shock absorbers
- Front stabilizer bar
- Pwr steering
- Pwr 4-wheel anti-lock disc brakes
EXTERIOR (20)
- Center hub
- 17" steel spare wheel
- Winch-type tire carrier
- Black front bumper
- Black rear bumper
- Front bumper sight shields
- Front air dam
- Black grille
- Quad halogen headlamps
- Automatic headlamps
- Body color headlamp filler panel
- Cargo lamp
- Tinted glass
- Body color fuel filler door
- Black door handles
- Variable speed intermittent windshield wipers
- Front license plate bracket
- Fixed rear window
- Locking tailgate
- Vendor painted cargo box tracking
ENTERTAINMENT (4)
- Uconnect 130 -inc: AM/FM stereo, CD/MP3 player
- (6) speakers
- Audio input jack
- Fixed long mast antenna
INTERIOR (21)
- Rear folding bench seat
- Mini floor console
- Black vinyl floor covering
- 4-spoke steering wheel
- Tilt steering column
- Sentry Key theft deterrent system
- Instrument cluster w/display screen
- Vehicle info center
- 120-MPH primary speedometer
- Pwr accessory delay
- Pwr windows w/front one-touch up & down
- Speed control
- Air conditioning
- 12V pwr outlet
- Rearview day/night mirror
- Black instrument panel bezel
- Driver/passenger assist handles
- Dual visors
- Rear dome lamp
- 2nd row in-floor storage bins
- Rear underseat compartment storage
| Power Mirrors | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Psngr Arbg On/Off Cntrl | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V8 Cyl. Engine |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Fold Down Rear Seat | Split Bench Seating |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,990 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
