2022 RAM 2500 Laramie
Popular Features
Vehicle Description
2022 Ram 2500 Laramie Waldoch Edition 4x4
Asking $44,500
Sharp, powerful, and loaded with luxury — this 2022 Ram 2500 Laramie Waldoch Edition is ready to work or cruise in style. Powered by the legendary 6.7L Cummins Turbo Diesel, this truck delivers incredible towing power, smooth performance, and premium comfort. Clean southern truck with excellent condition inside and out with only 66k miles.
6.7L Cummins Turbo Diesel
Waldoch Edition Package
Heated & Cooled Leather Seats
Heated Rear Seats
Heated Steering Wheel
Factory Upgraded Premium Stereo
Remote Start
Roll-Up Tonneau Cover
Like-New 10-Ply Tires
Clean Southern Truck
Runs & Drives Excellent
This truck carries a prior salvage title due to previous left-side damage that has been professionally repaired and inspected. Everything is fully functional and the truck is 100% road ready.
If you’re looking for a loaded diesel truck without paying new truck prices, this Ram 2500 is a great value. Serious power, luxury features, and aggressive looks all in one package.
Estimate Payments
| VIN | 3C6UR5FL7NG193859 |
| Stock Number | 26ND05B |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Ram |
| Model | 2500 |
| Package | Laramie |
| Mileage | 66,457 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 370 @ 2800 rpm |
| Torque | 850 @ 1700 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 31.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 6885 lbs |
| Curb Weight - Front | 3974 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2891 lbs |
| Length, Overall | 238.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 80.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 9,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- ParkSense Front And Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (21)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 10,000 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Electronic Transfer Case
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 180 Amp Alternator
- Electronically Controlled Throttle
- Tip Start
- Trailer Wiring Harness
- 3130# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- HD Suspension
- Hydraulic Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 31 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Multi-Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
EXTERIOR (27)
- Tires: LT275/70R18E BSW AS
- Regular Box Style
- Wheels w/Chrome Hub Covers
- Selectable Tire Fill Alert
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Chrome Front Bumper
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Fender Flares
- Chrome Door Handles
- Chrome Exterior Mirrors
- Trailer Tow Mirrors
- Mirror Running Lights
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- LED Brakelights
- Exterior Mirrors Courtesy Lamps
- Laminated Glass
- Vendor Painted Cargo Box Tracking
- Vendor Painted Cargo Box
ENTERTAINMENT (7)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Regular Amplifier
- GPS Antenna Input
- Active Noise Control System
- Integrated Center Stack Radio
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (50)
- Front Seat Back Map Pockets
- Power Adjust 8-Way Driver Seat
- Driver Seat
- Power Adjust 8-Way Front Passenger Seat
- Passenger Seat
- Front Facing Simulated Suede/Leather Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Voice Recorder
- Power 2-Way Driver Lumbar Adjust
- Power 2-Way Passenger Lumbar Adjust
- Rear 60/40 Folding Seat
- Leather Steering Wheel
- Heated Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- 2 12V DC Power Outlets
- Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Engine Compartment And Cab Mounted Cargo Lights
- Global Telematics Box Module (TBM)
- 8.4" Touchscreen Display
- Connectivity - US/Canada
- 4G LTE Wi-Fi Hot Spot
- SiriusXM Radio Service
- Instrument Panel Covered Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 1st Row Underseat Storage and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- 115V Auxiliary Rear Power Outlet
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Redundant Digital Speedometer
- Seats w/Leatherette Back Material
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 4 Way Front Headrests
- 2 Way Rear Headrest Seat
- Sentry Key Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Psngr Arbg On/Off Cntrl | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Straight 6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Rear Backup Sensors |
| Adjustable Pedals | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
