2025 RAM 2500 CrewCab Laramie Level 2 Night Edition Cummins HO Diesel 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Lot Drives. AirBags Ok. Windshield Ok. Fenders Look Ok. Loaded Up Ram 2500 CrewCab Laramie with Night Edition, Preferred Package, 5th Wheel Gooseneck Package, Tow Package, Heated and Cooled Front Leather Seats, Heated Rear Seats, Heated Steering Wheel, Memory Seat, BackUp Camera, BackUp Assist, Navigation, Harman and Kardon Premium Audio, Ram UConnect, Forward Collision Alert, BLIS, Cross Path Detection, Lane Keep Assist, Lane Departure Warning, Spray In Bed Liner, Power Running Boards, Oedro Tonneau Cover, Remote Start and 20" Wheels. Powerful 6.7L Cummins HO Turbo Diesel with 430 Horsepower and 1,075 LB-FT. of Torque!! 8 Speed Automatic ZF Transmission. Four Wheel Drive. Only 1,808 Miles!!! Still Smells New!! Super Clean!! Sharp!! Very Nice Fix! $88,040 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 3C63R5FL9SG560672 |
| Stock Number | 26050530 |
| Condition | USED |
| Year | 2025 |
| Make | Ram |
| Model | 2500 |
| Package | CrewCab Laramie Level 2 Night Edition Cummins HO Diesel 4X4 |
| Mileage | 1,808 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Granite Crystal Metallic Clearcoat |
| Interior | Black Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 430 @ 2800 rpm |
| Torque | 1075 @ 1800 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 31.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Length, Overall | 238.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.5 in |
| Height, Overall | 80.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 9,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Collision Mitigation-Front
- ParkSense Front And Rear Parking Sensors
- Forward Collision Warning-Plus
- Blind Spot Detection Blind Spot
- Cross Path Detection
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (19)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 10,000 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 220 Amp Alternator
- Trailer Wiring Harness
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- HD Suspension
- Hydraulic Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 31 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Multi-Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (25)
- Tires: LT275/70R18E BSW AS
- Regular Box Style
- Wheels w/Hub Covers
- Black Wheel Center Hub
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Front Bumper w/2 Tow Hooks
- Body-Colored Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Power Telescoping Mirrors
- Power Adjustable Convex Aux Mirrors
- Forward & Reverse Utility Lights
- Mirror Running Lights
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Front Fog Lamps
- Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Exterior Mirrors Courtesy Lamps
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (4)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Regular Amplifier
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (60)
- Heated Front Seats
- Front Seat Back Map Pockets
- Power Adjust 8-Way Driver Seat
- Driver Seat
- Power Adjust 8-Way Front Passenger Seat
- Passenger Seat
- Front Facing Simulated Suede/Leather Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Voice Recorder
- Power 2-Way Driver Lumbar Adjust
- Power 2-Way Passenger Lumbar Adjust
- Rear 60/40 Folding Seat
- Leatherette Steering Wheel
- Heated Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Simulated Suede Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Engine Compartment And Cab Mounted Cargo Lights
- GPS Antenna Input
- Selectable Tire Fill Alert
- Global Telematics Box Module (TBM)
- Alexa Built-In
- Disassociated Touchscreen Display
- Connected Travel & Traffic Services
- Folding Flat Load Floor Storage
- Connectivity - US/Canada
- 4G LTE Wi-Fi Hot Spot
- SiriusXM Radio Service
- Instrument Panel Covered Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 1st Row Underseat Storage and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- 115V Auxiliary Rear Power Outlet
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Redundant Digital Speedometer
- Digital/Analog Appearance
- Seats w/Leatherette Back Material
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- High Back Seats
- 4 Way Front Headrests
- 2 Way Rear Headrest Seat
- Sentry Key Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Emergency Vehicle Alert System (EVAS)
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Trailer Towing Pkg |
| Airbag - Driver | Psngr Arbg On/Off Cntrl |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Premium Audio System | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Straight 6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Navigation System | Rear Backup Sensors |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
