2018 RAM 3500 Tradesman Pickup 4D 8 ft
Popular Features
Vehicle Description
LOOKING FOR A LONGBOX RAM WITH THE 6.7L DIESEL MOTOR? THEN DONT PAS UP STOPPING AND SEEING THIS 2018 RAM 3500 TRADESMAN! THE THING HAS LOW MILES AND RUNS AMAZING! THE CLOTH INTERIOR, BACKUP CAMERA, AFTERMARKET WHEELS, RUNNING BOARDS, AND TONNEAU COVER ADD TO THIS ALREADY GREAT TRUCK.?AS WITH ALL OF OUR VEHICLES, THIS VEHICLE HAS BEEN THROUGH A THOROUGH INSPECTION, ALL FLUIDS CHECKED FOR RELIABILITY, ALL TIRES INSPECTED FOR WEAR AND RECOMMENDED INFLATION. IF NEEDED, TIRES HAVE BEEN REPLACED. WE ALSO DO A VERY THOROUGH DETAILING OF OUR VEHICLE TO ENSURE IT SHINES LIKE YOUR FAMILY DOES.WHAT`S KEEPING YOU FROM COMING ON DOWN AND TAKING ADVANTAGE OF OUR OUTSTANDING AND FRIENDLY STAFF? A PLACE WHERE YOU WILL FEEL WARM AND WELCOME. WE DON`T JUST SELL CARS TO CUSTOMERS, YOU BECOME ONE OF THE NEXT2NEW FAMILY.?YOU CAN ALSO TAKE ADVANTAGE OF OUR FULL SERVICE AND DETAIL SHOPS FOR ALL YOUR DIRTY JOBS.WE CAN FIX YOU UP, CLEAN YOU UP AND HAVE YOU FEELING LIKE YOU`RE DRIVING A WHOLE NEW CAR. WE LOOK FORWARD TO YOUR VISIT AND GETTING YOU ON THE ROAD WITH A SMILE ON YOUR FACE.?STOP BY AND TAKE THIS VEHICLE FOR A TEST DRIVE. CALL US AT 605-221-0344 WITH ANY QUESTIONS YOU HAVE. -- TRADES WELCOME -- FINANCING & EXTENDED SERVICE CONTRACTS AVAILABLE -- SHOP NEXT-2-NEW WHERE YOUR NEXT CAR MAY NOT BE NEW PRICE, BUT WILL BE NEXT2NEW CONDITION!!! OPEN 7 DAYS A WEEK.
Estimate Payments
| VIN | 3C63R3GL6JG422217 |
| Stock Number | 16652 |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Ram |
| Model | 3500 |
| Package | Tradesman Pickup 4D 8 ft |
| Mileage | 75,006 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Gray |
| Interior | Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 6.7L 6 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 385 @ 2800 rpm |
| Torque | 930 @ 1700 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 32.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 7241 lbs |
| Curb Weight - Front | 4006 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2903 lbs |
| Length, Overall | 259.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 79.6 in |
| Gross Vehicle Weight | 10,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (22)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 11,300 lbs
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Manual Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Electronically Controlled Throttle
- Tip Start
- Trailer Wiring Harness
- 4390# Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Hydraulic Power-Assist Steering
- 32 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Multi-Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
- Mechanical Limited Slip Differential
EXTERIOR (22)
- Regular Box Style
- Wheels w/Hub Covers
- Steel Spare Wheel
- Black Front Bumper w/2 Tow Hooks
- Black Rear Step Bumper
- Front Bumper Sight Shields
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Manual Extendable Trailer Style Mirrors
- Black Power Side Mirrors w/Convex Spotter and Manual Folding
- Exterior Mirrors w/Supplemental Signals
- Exterior Mirrors w/Heating Element
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Exterior Mirrors Courtesy Lamps
ENTERTAINMENT (2)
- 6 Speakers
- Fixed Antenna
INTERIOR (30)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Front Facing Vinyl Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Oil Temperature, Transmission Fluid Temp, Engine Hour Meter and Trip Odometer
- Rear Folding Seat
- Front Cupholder
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- 2 12V DC Power Outlets
- Partial Floor Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- Cargo Area Concealed Storage
- Cab Mounted Cargo Lights
- Mini Floor Console
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Seats w/Vinyl Back Material
- Front Center Armrest
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Sentry Key Immobilizer
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Locking Rear Differential |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Straight 6 Cyl. Engine | Turbocharger |
| Diesel | Auto Delay Off |
| - | Power Locks |
| Electrochromatic | Heated Mirrors |
| Power Mirrors | Split Bench Seating |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Steel Wheels |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
