2014 SUBARU CROSSTREK XV Premium AWD
Popular Features
Vehicle Description
Does Not Have Salvage Title Or South Dakota Damage Disclosure. Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Rear Liftgate Looks Ok. Popular CrossTrek Premium with Heated Front Cloth Seats, Tow Package and 17" Wheels. All Wheel Drive. 5 Speed Manual Transmission. Nice Fix! Clean!! Sharp! $23,401 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | JF2GPACCXE9260822 |
| Stock Number | 26040428 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Subaru |
| Model | XV Crosstrek |
| Package | XV Premium AWD |
| Mileage | 136,612 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 23 |
| MPG - Highway | 30 |
| Transmission | Manual |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Quartz Blue Pearl |
| Interior | Ivory Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 148 @ 6200 rpm |
| Torque | 145 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3098 lbs |
| Length, Overall | 175.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 70.1 in |
| Height, Overall | 63.6 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (15)
- Engine: 2.0L 16V DOHC
- Transmission: 5-Speed Manual
- 4.44 Axle Ratio
- GVWR: 4,343 lbs
- Full-Time All-Wheel
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 15.9 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Double Wishbone Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (18)
- Wheels: 17" x 7.0JJ Aluminum Alloy -inc: Dark gray w/machine finish
- Tires: 225/55R17 95H AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Black Wheel Well Trim
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Fully Galvanized Steel Panels
- Chrome Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- Auto Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan, Clock and Steering Wheel Controls
- 6 Speakers
- Digital Signal Processor
- Integrated Roof Antenna
INTERIOR (37)
- Heated Front Bucket Seats -inc: driver's seat pump lever type height adjuster and driver and passenger full width seat fore/aft adjustment lever
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Full Floor Console w/Covered Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Vinyl/Rubber Mat
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Psngr Arbg On/Off Cntrl | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Cloth Seats | Heated Seats |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Rear Spoiler | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,195 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
